От 18 до 21 юли 2010 г. във Ванкувър, Канада се състоя 21-ия конгрес на Международната организация на ветеринарните лекари, работещи в свиневъдството (IPVS). На него бяха изнесени 10 пленарни доклада, 274 доклада и 894 постера, посветени на болестите при свинете.
Най-много доклади бяха свързани с цирковирусните заболявания, които са най-актуалният проблем за свиневъдството в момента. Бяха изнесени допълнителни данни в подкрепа на това, че PCV2 е причинител на PMWS, доказателство за което е и успехът от ваксинацията. Генотип PCV2b играе по-голяма роля в патологията от PCV2a, но се съобщава и за нов вариант, предизвикващ по-тежко протичане и увеличена смъртност, както и за поява на рядък генотип PCV2с и на нов цирковирус PCV1/2а, рекомбинант между PCV1 и PCV2а.
Освен генетични са установени и антигенни различия между щамовете. Засегната е и популацията от диви свине и обмяната на генотиповете става от домашните към дивите свине. PCV2 може да се излъчва със семенната течност и да престоява в нея при съхранение.
Вертикалното предаване е важен начин за разпространение и антителата у свинята не предотвратяват задължително инфекциите у фетусите и PMWS (мултисистемно линеене след отбиване) може да се предава от болни на здрави прасета. Теновирусът се смята за кофактор (възпроизведено у гнотобиотични прасета), а boca вирусът действа синергистично с PCV2.
Бързата и почти едновременна поява на няколко ваксини се отчита като голям успех. Химерична вирусна частица, съставена от ORF1 от PCV1 и ORF2 от PCV2 е основата на инактивираната ваксина Suvaxyn PCV2 (Fort Dodge). Ingelvac Circoflex (Boehringer Ingelheim) и Porcilis PCV (Intervet/Schering-Pough) съдържат убит бакуловирус като вектор на ORF2, а убит PCV2 е включен в Circovac (Merial). Първите три ваксини са предназначени за прасета, а четвъртата за свине. Безвредността е първото условие и посочените ваксини отговарят на него. Чрез диференцирането между IgM и IgG антителата се разграничават ваксинираните от неваксинираните групи.
Изяснена е способността на ваксините да преодоляват коластралния имунитет и да изграждат протективен имунитет с ранна еднократна ваксинация. Еднократната ваксинация на 3–седмична възраст индуцира хуморален и целуларен имунитет, който ги предпазва от заболяване през целия угоителен период, повишава прираста и намалява смъртността.
Основният механизъм на действие на ваксините е чрез намаляване на виремията.
Затвърди се становището, че ваксинацията на прасетата е по-ефективна от ваксинацията на свинете, но изборът на ваксината е много важен момент и в това отношение вече има много натрупан опит. Икономическите щети, които нанася респираторният болестен комплекс (PRDC) налагат да се прави ваксинация срещу няколко етиологични агента едновременно и в това отношение беше направена решаваща крачка.
Доказано е, че при едновременна ваксинация срещу PCV2 и M. hyopneumoniae няма никакви локални и системни реакции и не съществува имунологична интерференция между антигените, което се отнася и за едновременна ваксинация срещу PCV2 и PRRS./Oт в. Гласът на фермера