Ловният съвет към Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) прие резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси и плана за неговото ползване през 2025 г. Анализът сочи, че при едрия дивеч във всички ловностопански райони се формират дивечови популации, които постепенно нарастват.
Общата численост на благородния елен в държавните ловностопански райони и в ловностопанските райони на ловните дружини е 43 707 броя. В сравнение с миналата година увеличението е с 2 323 броя или с 5,3%. Запасът от елен лопатар е 13 213 броя, от които в държавните ловностопански райони са преброени 7 773 животни и 5 440 – в ловностопанските райони на ловните дружини. В сравнение с миналата година има увеличение на запаса общо с 401 броя или с 3 на сто.
При сърната са преброени 147 349 екземпляра, като увеличението с предходната година е с 5 391, или с 3,7% общо за страната.
Увеличение се отчита и при запасите от дребен дивеч.
Членовете на Ловния съвет приеха таксацията и плана за ползване на дивеча в България през ловен сезон 2025 г. по видове дивеч за всички ловностопански райони. Те ще бъдат представени за утвърждаване от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите.
И тази година усилията ще бъдат насочени към упражняване на адекватен и ефективен контрол от страна на стопанисващите дивеча (ДГС, ДЛС и юридически лица), със съдействие на МВР по места срещу бракониерството, извършване на проверки по време на ловните излети за стриктно спазване на ЗЛОД и ППЗЛОД и действащата нормативна база, както и ефективна борба за намаляване числеността на хищниците.
Ловният съвет единодушно реши да предложи като консултативен орган на министъра на земеделието и храните да се сформира работна група, която да определи най-подходящите локации за изграждане на места за улов на едър дивеч и приоритетните такива за неговото разселване. Целта е да се наблегне на запазване на генетичната линия на благородния елен и подобряване на качеството на трофеите на елена лопатар и муфлона.