Начало » Важно за фермера » Животновъдство
21.07.2009 г.

Начини на отглеждане на токачките

Редовното им хранене и поене зависи от продължителността и времето на осветление в пилчарника

С усъвършенстването на методите за отглеждане на токачките се забелязва все по-голямо изискване от тяхна страна както към отглеждането, така и към храненето. По-широко разпространетие е получило отглеждането на подрастващите родители и разплодните стада по полуинтензивен начин – подово с дворове за разходка, а токачките за угояване – подово или в клетъчни батерии. Някои световно известни фирми препоръчват и отглеждат в затворени помещения както стадата за разплод, така и хибридите за угояване – бройлери. Други фермери са стигнали до извода, че месото на бройлерите, които се отглеждат в затворени помещения, има по-ниски качествени показатели, което се изразява в намаляването на вкуса на дивеч и предпочитат полуинтензивното им отглеждане. Така най-често се използва принципът на двуфазно отглеждане, както на подрастващите птици за разплод, така и на тези за угояване.

ДВУФАЗНОТО ОТГЛЕЖДАНЕ се доближава най-много до биологичната специфичност на токачките и е най-изгодно. През първата фаза до 5-6седмична възраст младите птици се отглеждат в затворени отопляеми помещения. Те се държат до 3-седмична възраст в напълно затворени помещения, а след това, ако времето позволява, се пускат на разходка в закрит двор рано напролет и в открит двор, след като времето се затопли. След навършване на 5-6-седмична възраст те се пренасят в друго помещение за свободно отглеждане (втората фаза). Възможна е и ТРЕТА ФАЗА в птичарника, в който носачките ще снасят яйца.

ПЪРВА ФАЗА НА ОТГЛЕЖДАНЕ

Използват се познатите у нас помещения за малки пилета, затворени, отоплявани, с вътрешен закрит двор (или част от помещението) за разходка при неблагоприятно (студено) време.

Площта на двора за разходка трябва да бъде поне четири пъти по-голяма от площта на помещението. Ако дворът е външен, той се загражда със ситна телена мрежа, висока 2 м, върху която се опъва полиетиленово платно или друг материал, който пази малките токачета от ветровете, тъй като в младата си възраст те са много топлолюбиви. Две седмици преди получаване на малките токачета помещението се почиства основно и се дезинфекцира по установения от органите на ДВСК ред.

Застила се с 8-10 см чист постелъчен материал - ситен талаш без стърготини. Сламата трябва да се избягва или да бъде много чиста. Замърсената слама съдържа плесента аспергилус, към която токачетата са много чувствителни и заболяват от аспергилоза. Аспергилозата се проявява с нарушения в дихателните пътища, белия дроб, птиците “хъркат” и се лекуват трудно.

Върху постелята се нареждат преградите, поилките, хранилките и над тях - изкуствените майки. Затворените помещения се свързват с дворовете за разходка с отвори с врати с размери 80х55-60 см. При отглеждането на повече птици помещението се разделя на секции за по 400-500 птици, за да има спокойствие в стадото.

Секциите се преграждат с телена мрежа до тавана. Токачките са страхливи птици, при силна уплаха се събират накуп в някой от ъглите на секцията и ако са много, се задушават и смазват При традиционното отглеждане помещението се разчита така, че върху един кв.м от подовата площ да се настанят до 15-20 токачета при липса на възможност за разреждане.

При промишлено отглеждане в модерни птичарници с лъчисто отопление и с регулируем микроклимат гъстотата може да се увеличи за подрастващи родители до 3-седмична възраст по 30 броя и до 6-седмична възраст - до 18 броя, и за бройлерите съответно 40 и 20 броя/кв.м. Когато се отглеждат по-малко пилета от еднодневна възраст, е рационално първоначално да се използва само една - отопляваната част от постройката. С израстване на птиците им се предоставя все по-голяма подова площ: от 1-ия до 6-ия ден по 22 пилета на кв.м, от 7-ия (след като се премахнат пръстените под изкуствената майка), до 28-ия ден - по 12, а след 29-ия ден - по 5 броя на кв.м. Тези норми са установени опитно и трябва да се спазват. Известно е, че

ГЪСТОТАТА ОБУСЛАВЯ ПОВЕДЕНИЕТО И РЕАКЦИИТЕ НА ПТИЦИТЕ

При пренаселеност и липса на жизнено пространство тези много подвижни птици са неспокойни. По-силните се застояват около хранилките и когато не се хранят, слабите и по-страхливите не се хранят добре, гладуват и изостават в развитието си. Ако токачетата са разделени по пол, в люпилната се препоръчва първите 7 дни мъжките и женските да бъдат държани в отделни пръстени под изкуствената майка.

Редовното им хранене и поене зависи от продължителността и времето на осветление в пилчарника. Малките токачета се хранят и пият често вода, което изисква осветлението през първите две седмици да бъде непрекъснато по 24 часа в денонощието, а след това до края на първата фаза на отглеждане - 20 часа. От 6-та седмица помещението се осветява 12 часа, а след това 9 часа. При започване на подготовката за снасяне режимът на осветление се променя. При традиционното отглеждане увеличаването на продължителността на осветлението започва през първата половина на януари, така че за 7-8 седмици или до края на февруари да достигне 14 часа светло време в птичарника.

Изкуственото осветление се преустановява, когато продължителността на деня достигне 14 часа (средата на април). С използване на предлагания режим на осветление се постига равномерно пронасяне на цялото стадо и се намалява броят на малките, негодни за люпене яйца. Изкуственото осветление трябва да бъде с мощност 2,5 Вт на 1 кв.м от подовата площ. Включва се в точно определено време. Някои специалисти препоръчват кацалките да се осветяват през нощта слабо – 0,1-0,2 Вт/ кв.м. През деня е достатъчно естественото осветление, ако съотношението на прозорците към подовата площ е 1:8 до 1:10.

КАТО ТОПЛОЛЮБИВИ ПТИЦИ ТОКАЧЕТАТА СЕ НУЖДАЯАТ ОТ ПО-ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ ПРЕЗ ПЪРВИТЕ СЕДМИЦИ СЛЕД ИЗЛЮПВАНЕТО

Температурата в помещението през първия месец трябва да бъде 26 г, до 40-ия - ден 20 г, а след това около 18 г, а под изкуствената майка по дни: 1 – 2 - 36 г, 3 – 7 - 34 г, 8 – 14 - 32 г, 15 – 21 - 30 г, 29-35 - 23-24 г и до 40-ия ден 20 г. По-високите температури са необходими, тъй като терморегулационната система на организма на младите токачки се развива много бавно и те са напълно беззащитни към резките температурни промени в околната среда.

Току-що излюпените токачета са покрити с пух. В края на първата седмица се появяват първите опашни и махови пера. Около 20-ия ден израстват перата на гърба, а пълното оперение, характерно за вида, токачетата придобиват в края на четвъртата седмица. Тогава те са защитени срещу студа, макар и малко, и могат да се пускат на разходка на двора в топло време при температура на въздуха над 20°C. Относителната влажност на въздуха трябва да се контролира в рамките на 65-70 на сто. Oт в. Гласът на фермера

Начини на отглеждане на токачките
17580
 

Последни материали
Виж
Решения на Министерския съвет
Чиновниците в МЗХ и ДФЗ, чиито заплати се плащат по техническата помощ, ще работят до 2027 г.
Решения на Министерския съвет
За пенсиониране на стария състав на КЗК бюджетът отпуска нови 445 хил. лв.
Европейска комисия
До 6 октомври се дават идеи за регламента за държавните помощи
Общо 28 имота на предприятията отиват на търг
Тахов обясни защо се продават фазанария и разсадник на Североизточното горско предприятие
Проекторамката за бюджета на ЕС до 2034 г.
Днес – бюджетна рамка за ЕС и протести, на 18 юли – среща с „Копа и Коджека“
Пшеницата поскъпва в черноморския регион
Свързани материали
Виж
Решения на Министерския съвет
Чиновниците в МЗХ и ДФЗ, чиито заплати се плащат по техническата помощ, ще работят до 2027 г.
Решения на Министерския съвет
За пенсиониране на стария състав на КЗК бюджетът отпуска нови 445 хил. лв.
Европейска комисия
До 6 октомври се дават идеи за регламента за държавните помощи
Общо 28 имота на предприятията отиват на търг
Тахов обясни защо се продават фазанария и разсадник на Североизточното горско предприятие
Проекторамката за бюджета на ЕС до 2034 г.
Днес – бюджетна рамка за ЕС и протести, на 18 юли – среща с „Копа и Коджека“
Пшеницата поскъпва в черноморския регион
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини