Начало » Важно за фермера » Животновъдство
30.06.2009 г.

Ефективно доене при пълен комфорт

Правилната подготовка за доенето е гаранция за добър млеконадой и здраво виме

РАЗНООБРАЗИЕ НА ТЕХНИЧЕСКИТЕ СРЕДСТВА

За заменянето на тежката ръчна стимулация при доенето, на пазара има богато разнообразие от апарати. Те като цяло са насочени в две направления – спрямо продължителността на стимулиране и спрямо количеството издоено мляко. Апаратите за стимулиране имат удължена фаза на стимулация (с честота на пулсация 90-300 единици в минута при слаб вакуум – 20-40 кРа) и съкратена фаза на самото доене.

Апаратите, които са с регулиращо се време на стимулация, много да бъдат настроени в съответствие с нуждите на фермата. Когато е пресметнато, че за подготовката – предварително издояване на първите струйки мляко и измиване на вимето, са нужни 12 секунди, то предварителната стимулация не трябва да е по-малко от 20-50 сек. Това позволява оптимално извеждане на млякото. При доилното оборудване диапазонът на стимулация е в диапазона от 20 до 90 сек.

При високопродуктивните крави и в началото на лактацията, заради големите количества цистерално мляко (това, което се намира във вимето) времето за стимулиране може да се съкрати. За разлика от кравите с нисък млеконадой и в края на лактацията. Причина за това е голямата продължителност при издояването на цистералното мляко и веднага след това започва да тече алвеоларното. Така не се получават два пика при доенето.

Вложенията, които се правят при преминаването към автоматична стимулация (130–190 евро на доилно място), бързо се компенсират заради ръста на продуктивността, намаляването на времето за доене и подобряването на здравословното състояние на вимето и съответно на животните като цяло. Освен това важна роля играе и повишаването на производителността на труда. В случая високата производителност и осигурения комфорт на животните чудесно се съчетават. В процеса на стимулиране, при достигането на определен праг на поток на млякото (в зависимост от производителя той може да бъде между 150 и 500 г. в мин.), автоматиката се превключва на „нормално” доене.

НЕ ТРЯБВА ДА ИМА РАЗОЧАРОВАНИЯ

Ефективността на автоматичната стимулация нараства ако се използва мека гума за доилните чашки. Твърдата или стара гума може да доведе до това да изтече твърде много мляко още в процеса на стимулиране. Освен това много е важно правилно да се постави и настрои автоматиката на апарата и е задължително постоянно да се контролира. Едно несериозно отношение към автоматизираното стимулиране може да доведе до нежелани ефекти и да опорочи доброто начинание.

Други причини за възникване на проблеми при автоматичното стимулиране могат да са следните:

•Определеното предварително време за стимулиране е определено неправилно и е твърде кратко. Като резултат е бимодалност и нисък стимулиращ ефект;

•Прекалено интензивно доене по време на стимулацията. Причината може да е в „силния” вакуум или твърде широк редукционен канал. Резултатът е бимодалност и неспокойство на животните.

• Автоматичното стимулиране се използва при крави, чието виме след отелването е „подпухнало”. Повишеното вътрешно напрежение във вимето предизвиква болка у животното. Като следствие животното е в стрес и „изхвърля” доилния апарат. Ето защо в първите дни след отелването трябва да се избягва стимулирането на млекоотделянето. Системата трябва да го позволява.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Правилното доене е невъзможно без правилна предварителна подготовка. На пазара има достатъчно и достъпни технически средства за осигуряването на комфорт и за животните, и за хората. Преимуществата на автоматичната стимулация са очевидни: по-малка продължителност на процеса на доене, здрави крави и повече мляко. Доказано е, че в резултат на оптималната предварителна подготовка, издоеното мляко през целия лактационен период се повишава с около 5 на сто.

Ефективно доене при пълен комфорт
6998
 

Последни материали
Виж
Пректобюджета на Еврокомисията
Разбивка по програми на проектобюджета на ЕС до 2034 г.
График юли
Последните 5 области, където до края на юли ще има приемни на НССЗ
Парламентът на Украйна гласува 10% експортни мита за рапица и соя
Гърция мобилизира местните власти, полицията и Гражданска защита заради едрата шарка по животните
Очаквани добиви от пшеница и ечемик за област Враца
Подхранване на краставиците с хлебна мая през юли
Свързани материали
Виж
Пректобюджета на Еврокомисията
Разбивка по програми на проектобюджета на ЕС до 2034 г.
График юли
Последните 5 области, където до края на юли ще има приемни на НССЗ
Парламентът на Украйна гласува 10% експортни мита за рапица и соя
Гърция мобилизира местните власти, полицията и Гражданска защита заради едрата шарка по животните
Очаквани добиви от пшеница и ечемик за област Враца
Подхранване на краставиците с хлебна мая през юли
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини