[B%]Мая Асенова по данни на: Agrospeaker, Reuters, Dow Jones, SovEcon [%B]
Това констатира аналитичното издание „Агроспикер” (Agrospeaker) преди няколко дни. Според изданието, което се специализира в анализа на зърнените пазари, благоприятните валежи са паднали през втората декада на май в Украйна, в Южна и Централна Русия. [B%]Експертите акцентират обаче, че като цяло валежите в тези региони са закъснели, а и падналите количества са в повечето случаи под нормалните за сезона.[%B] Повечето от местните агроспециалисти очакват намаление на оценките за новата реколта, поради „дефицита от влага и низките температури през април”. Според тях падналите валежи в Русия и Украйна подобриха на места вегетационен процес, но въпреки това общите показатели остават по-лоши от средните стойности за последните 10 години и значително изостават от графика на развитие на посевите през 2008 г.
Запасите от почвена влага в Германия и Франция след майските валежи се оценяват като нормални, но в същото време в „дефицитната зона” остават обширни райони в Южна, Източна и Централна Европа и преди всичко Испания, Унгария, Полша и Румъния, където сумата на валежите е значително под нормата (50-70%).
За справка, в средата на май прогнозите за добив от пшеница в тези страни бяха редуцирани с по 400-600 хил. т, в сравнение с априлските прогнози.
[B%]Положението при маслодайните култури е по-различно.[%B] Подобрение на агрометеорологическата обстановка позволи на фермерите в Русия и Украйна да наваксат изоставането в сеитбата на слънчогледовата реколта. Съгласно данните на водещата руска аналитична агенция „СовЕкон” (26.05.2009 г.) „изоставането в сеитбата на слънчоглед, обусловено от късната пролет, към края на втората десетдневка на май е ликвидирано изцяло”. Повече от това руските пазарни специалисти отбелязват, че през последните дни темповете на сеитбената кампания в Южен федерален окръг (основен доставчик на зърно и маслодайни семена за износ) са изпреварили миналогодишния график. На база на тези показатели експертите правят извод, че площите заети с маслодайната в Русия ще бъдат близки до рекордното равнище от 2008 г. (6,0-6,25 млн. ха). Това означава, че добивът от маслодайната в Русия може да бъде значително по-голям от предварителните прогнози и да възлезе на 7.1 - 7.4 млн. т, в сравнение с 7.35 млн. т през 2008 г. Площите заделени за слънчоглед в Украйна също са около миналогодишното високо ниво. Подобрение на перспективите за производство на слънчогледово семе в двете основни страни износителки (Русия и Украйна) повлия за намаление на напрежението на пазара за сурово слънчогледово масло. През последната седмица на май цената му в Западна Европа отстъпи от пиковите стойности, регистрирани през първата половина на месеца ($970-980/т), като на 28 май маслото се търгуваше в Ротердам по $925-930/т.