Червивите малини представляват сериозен проблем за много хора. За да се намали това зло /да се избавим от него едва ли е възможно/ ще трябва доста да се потрудим. Червясването на плодовете се дължи на малиновите бръмбари. Те и възрастните личинки зимуват в основата на малиновия храст. Ето защо първата ни работа рано на пролет, докато не са излетели вредителите е да прекопаем леко повърхностния слой на почвата, нарушавайки пътищата за излизане на бръмбарите на повърхността и зимуването им. Излетели, те се хранят с цветчетата на плодните растения и плевелите. Ето защо в градината с малини не трябва да има плевели.
Не трябва да се засаждат под ябълки и круши. По време на обособяване на цветните пъпки на малината, бръмбарите прелитат върху тях. Хранят се с листа и разпукващите се цветове. Женските снасят яйцата си в цветните пъпки и цветовете. Излюпващите се личинки проникват в плодовете. Ако искате да използвате продаваните в агроаптеките инсектициди, това трябва да стане преди цъфтежа, срещу възрастните, преди яйцеснасяне. За да се попречи обаче да достигнат малините, храстите могат по време на цъфтеж да се покрият с дребномрежести тъкани или ленти. Покривалата се свалят, когато се разтворят една трета от цветовете. Ако нямате възможност да ги закриете и след като сте свалили покривалото рано сутрин, трябва да се изтръскват вцепенените бръмбари върху разстлан под храстите найлон.
При прибиране на малините не трябва да се хвърлят червивите под храстите. Ако са негодни ги унищожете. Плодовете със следи от червеи се поставят в подсолена вода. Личинките веднага изплуват. Изхвърлят се на врабчетата, а малините могат да се използват за варене на сладка, мармалади и др. Късно през есента е необходимо да се унищожат плевелите, а почвата около корените да се прекопае, за да се унищожат готвещите се да зимуват възрастни насекоми.