Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци

Масово опадане на завръзите при ябълките регистрират в Полша

Особено тежко е положението при сортовете Джонаголд
Синор.БГ / 12.06.2021 г.
Масово опадане на завръзите при ябълките регистрират в Полша

През тази година в Полша се стигна до значително опадане на завръзите при ябълковите дръвчета, съобщи местното електронно издание Sady Ogrody. За овощните градини, в които фермерите се надяваха на обичайна и достойна реколта, вече очакват по-малко ябълки в сравнение с миналата година. От изданието отбелязват, че масовото опадане на завръзите е следствие от студовете през януари и прохладното дъждовно време при цъфтежа на ябълките. Оттам отчитат, че реколтата ще бъде по-малка при сортовете „Джонаголд” и по-конкретно при „Ред Джонапринс”.

Студената пролет вещае добра реколта от костилкови плодове в Украйна

„Ябълките цъфтяха обилно, но заради студа и дъждовното време това продължи за кратко. В крайна сметка виждаме малко завръзи, а предстои юнското опадане, макар да остава неясно дали то ще увеличи щетите при толкова слабо връзване. Тази ситуация показва, че плодовете ще бъдат големи, може да се сблъскаме с т. нар. „хипертрофия”. Най-малки са загубите при сортовете „Гала”, както и при „Айдаред”. Добивите при тях мож да са малко по-слаби, отколкото през миналия сезон”, разказва производител от района на град Варка в Мазовецкото воеводство.

Чезаре Рокицкий от град Бяла-Равска в Лодзинското воеводство отчита значително опадане на завръзите и в своята градина. „Най-зле в случая е със сорта „Джонагоред Супра”. При сорта „Принс” остават между 5% и 10% от нормалната реколта. През тази година добивите ще намалеят значително заради януарските студове. Засега със сорта „Шампион” нещата са добре, но юнското опадане предстои. Настоящото затопляне оказва неблагоприятно въздействие – в градините става сухо и дърветата се освобождават от завръзите. Най-добро е положението в градината със сорта „Лигол”, при който през миналата година реколтата бе слаба”, разказва Рокицкий.

По думите му през есента кореновата система на дърветата е била силно овлажнена и те не са били добре закалени за силните студове през зимата. 

Масово опадане на завръзите при ябълките регистрират в Полша
17543
 

Последни материали
Виж
Оферти се приемат до 11 февруари с доставка между 23 февруари и 23 март
Турция обяви търг за покупката на 255 000 тона фуражен ечемик
Най-силен е спадът в износа към трети страни, а към ЕС е относително слаб
Продажбите на бира в Германия за пръв път паднаха под 8 милиарда литра
За сметка на доставките на ечемик за трети страни през сезона
ЕК пронижи рязко прогнозата за износа на мека пшеница от ЕС
Обзор на зърнения пазар от Софийска стокова борса
Квелекс® – мощен контрол срещу широколистни плевели
Да се проверят посредници, вносители, вериги
БКПЗ: Антимонополната комисия да извърши секторен анализ на пазара на плодове и зеленчуци
Свързани материали
Виж
85% са замърсени
Тревожен доклад: Ябълките в Европа са пълни с пестицидни коктейли
Практики през есента
Кората на младите ябълки се напуква – ето как да спасим дърветата
Само сливи, малини и пъпеши са над 90%
Българските ябълки задоволяват едва 36% от годишното им потребление
Агростатистика
Пагубен спад в реколтите от сливи, ябълки и круши тази есен
Тайната на успешните
Историята на мощния кооператив в Италия ВОГ започва от 19 век с 22-ма фермери
Средната цена обаче продължава да се повишава за пореден сезон
Износът на ябълки от Украйна се срина с близо две трети
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини