В сравнение с миналата година овошките в Украйна са пострадали в значително по-малка степен, затова перспективите за получаване на богата реколта от костилковите плодове е са много добри, обяви началникът на отдела за селскостопанска метеорология в Украинския хидрометеорологичен център Татяна Адаменко, цитирана от местната агенция УНН. „В сравнение с миналата година щетите са значително по-малко, защото пролетта не беше особено топла. Масовото цъфтене на плодовите култури не беше започнало през периода на силните застудявания. Липсват каквито и да било катастрофални прогнози”, подчерта Адаменко.
По думите ѝ частични увреждания има при ранните кайсии, череши и вишни само в южните области, докато на останалата територия на страната щетите са само локални според сорта на растенията.
През миналата година в отделни региони украинските овощари загубиха между 70% и 90% от реколтата от костилкови плодове заради силните застудявания през иначе топлата пролет.
Междувременно местни производители на череши се оплакаха, че заради проливните дъждове евентуалните азгуби може да достигнат 80%, съобщи електронното издание AgroPortal. Агрономът Евгения Никитюк от компанията „Аврора”, отглеждаща овошки на площ от 120 хектара в Запорожка област, от които черешите заемат 70 хектара, заяви, че дъждът вали без прекъсване вече няколко денонощия. „Засега не можем да оценим напълно загубите, защото вали дъжд и ще продължи още известно време, но остават надежди само за 20% от реколтата. Макар че и тя се топи с всеки изминал ден. За 10 години в моята практика не е имало подобна ситуация. Наши агрономи, които работят над 35 години, също не помнят толкова дъждовна пролет”, посочва Никитюк.
По думите ѝ през тази година периодът на вегетация при черешите се е забавил от 2 до 3 седмици, а това е създало стресови условия за дърветата, които те не са преодолели и до момента. „Дървото е под напрежение и се отърсва от цялата потенциална реколта. Плодовете просто се сипят на земята. Освен това започва биологичното съзряване, черешата поема излишна влага и плодовете започват да се пукат”, обяснява агрономът. Подобно е и положението със сливите и кайсиите, отглеждани от компанията, които в състояние на стрес се освобождават от плодовете, добавя тя. За ябълките обаче е все още рано за прогнози.
Защитата на градините в такива условия е невъзможна с каквито и да било средства, тъй като машините не могат да влязат сред овошките за обработка, а и тя ще е безполезна заради непрекъснатия дъжд, коментира Никитюк.