Пет дни до Международната конференция „Аграрната икономика – в подкрепа на земеделието“
Организатор е Институтът по аграрна икономика
21.10.2022 г.
На 25-26 октомври в Боровец ще се проведе деветото издание на Международнаа научна конференция „Земеделие и снабдяване с храни: пазари и политики“, организирана от Институт по аграрна икономика към ССА, в партньорство с Европейската научна мрежа за развитие на селските райони (ERDN).
Форумът ще се проведе в хибриден формат - он-лайн и присъствено, в хотел“Лион“ в планинския курорт „Боровец”. Конференцията е насочена към учени, докторанти и изследователи от България и чужбина. Програмата включва авторитетно научно участие от САЩ, Университета в Мисури, Изследователския институт по икономика на селското стопанство – Унгария, Университета „Св. св. Кирил и Методий“ – Скопие, участия от Румъния, Украйна, от Асоциацията за географски и икономически изследвания в селските райони, Италия, Полша, Китай и др.
От България участват учени от УНСС, „Нов български университет”, „Аграрния университет” Пловдив, „Икономическия университет” – Варна, институти на ССА като Института по земеделие-Кюстендил и други. Сред темите са „Специализация на производството – фактори за повишаване добавената стойност в земеделските стопанства“(проф.д.ик.н. Юлия Дойчинова,УНСС), „Преглед на българското земеделие и прогнози в селскостопанските индустрии”(доц.д-р Божидар Иванов – ИАИ и CAPA) и др.
Освен научни проекти на ИАИ – ССА с партньорски организации и други научно-изследователски разработки, ще бъдат презентирани актуални теми за глобалните селскостопански пазари (Джулиан Бинфийлд, FAPRI, университет в Мисури), влиянията на войната в Украйна върху цените на зърното в света, хранителната сигурност и суверинитет, възможните въздействия на Зелената сделка върху различните земеделски сектори, диверсификацията на селската икономика във време на зелен преход, прилагането на Новата ОСП в животновъдния сектор и др.
Очаква се Конференцията да бъде приветствана от зам.министъра на земеделието Георги Събев, д.н инж. Мартин Банов, председател на Селскостопанска академия, Алисия Ернандес, съветник по земеделие в Посолството на САЩ, Десислава Тальокова, Изпълнителен директор на Фондация „Америка за България“.
Модератор на първата пленарна сесия „Пазари на селскостопански стоки“, която се открива на 25.10. от 10,30, е доц.д-р Божидар Иванов, директор на ИАИ. Пленарната сесия от 13,30 в първия ден на конференцията „Конкурентоспособност и ефекти на селскостопанските и стоковите пазари“ е модерирана от Мариус Хамулчук, Варшавския университет по природни науки. Пленарната сесия от 15.30 на 25.10. е с модератор проф. Драги Димитриевски, Скопие.
На 26 октомври е пленарната сесия „Възможности и предизвикателства за селските райони“ с модератор Збигнев Флорианшчук – IERIGZ, Полша и включва теми като „Обитаване на селата в Полша на прага на третото десетилетие на 21 век“ – проф. дин Агниешка Вжохалска и д-р инж. Силвия Лаба (Института по икономика на селското стопанство и продоволствиета), Варшава, „Възможности и предизвикателства в устойчивото развитие на планинските райони в Румъния“ /екип учени от Румъния/ и др.
Сесията от 13.00 часа „Иновации, устойчивост и биоикономика“ се модерира от доц.д-р Божин Божинов, Аграрен университет, Пловдив.
От 15.00 часа на 26.10. започва постерна сесия с тема „Приложни резултати и изследвания от фундаментални научни проекти“ с модератор доц.д-р Диляна Митова, ИАИ. Проф.д-р Храбрин Башев и проф. д-р Нина Котева ще представят проект „Конкурентоспособност на земеделските стопанства в България“. Темата „Договорни модели за предоставяне на агроекологични обществени блага“ ще бъде презентирана от проф.д-р Димитър Николов /ИАИ/, проф.д-р Иван Боевски /НБУ/и Кристина Тодорова/УНСС/. Работата по проект „Социално-икономически ефекти от използването на утайките от ПСОВ“ обобщават Даниела Цвяткова и доц.д-р Божидар Иванов/ИАИ/. Проф.д-р Румен Попов /ИАИ/ презентира темата „Развитие на българското земеделие в рамките на ЕС и ОСП“.
В презентациите в пленарните сесии и в постерната сесия през втория ден на Конференцията активно участие по иновативни и значими теми за развитието на земеделието и селските райони имат младите учени от ИАИ като гл. ас. д-р Даниела Цвяткова, гл.ас.д-р Десислава Тотева, ас.Веселин Кръстев, ас. Божура Фиданска, гл.ас. д-р Росица Микова и др.
Традиционните тематични направления на Конференцията:
Снабдяване с храни и ефекти от COVID-19;
Конкурентоспособност и ефекти на земеделските и стокови пазари;
Земеделски политики в прехода към зелена икономика;
Възможности и предизвикателства пред селските райони;
Иновации, кръгова и биоикономика.