Мароко ще спре вноса на пшеница между 1 юни и 31 юли 2026 г., обяви президентът на федерацията на мелничарите в страната Абделкадер Алауи, цитиран от международни информационни агенции. Решението е следствие от очакваното рязко увеличаване на реколтата от зърно в страната след обилните валежи, сложили край на 7-годишна суша.
През тази година реколтата от зърнени култури в Мароко, включително меката пшеница, може да нарасне двойно до 9 млн. тона. Страната традиционно ограничава вноса на зърно през периода на жътвата, за да подкрепи местните фермери.
През последните гоини сушата принуждаваше Мароко да внася активно пшеница през държавната програма за субсидии. Заради голямата нужда от внос през последните години арабската държава стана най-големият клиент за пшеницата от Европейския съюз. По данни на френския Национален институт за селскостопански и морски продукти (FranceAgriMer) износът на произведената във Франция мека пшеница в Мароко през първите 9 месеца на настоящия селскостопански сезон, започнал на 1 юли 2025 г., е достигнал 2,7 млн. тона, надхвърляйки почти двойно средния показател за същия период на последните 5 сезона. От министерството на селското стопанство на САЩ пък прогнозират, че през сезон 2026-2027 г. вносът на пшеница в Мароко, включително и от твърдите сортове, ще намалее с 40% спрямо очаквания през настоящия сезон до 4 млн. тона.
Въпреки предстоящото спиране на вноса мароканските пристанища остават претоварени. Според Алауи около 300 хил. тона мека пшеница изчакват да бъдат разтоварени само в пристанището на столицата Казабланка заради забавяне и струпване на плавателни съдове.




