Начало » Важно за фермера » Животновъдство

Възможно е да орязват субсидии за безстопанствени животни, предизвикали катастрофи

БАБХ
Синор.БГ / 12.03.2026 г.
Възможно е да орязват субсидии за безстопанствени животни, предизвикали катастрофи

Снимка: БАБХ

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), областният управител на Кюстендил и кметовете на общините Кюстендил, Дупница и Рила за втора поредна година обсъждат мерки срещу оставени без надзор селскостопански животни, които редовно излизат по пътищата на областта и предизвикват катастрофи. Срещата беше инициирана заради рисковете от пътнотранспортни произшествия, причинени от свободно движещи се животни, съобщиха от БАБХ.

Вероятно ще се засили отговорността на собствениците на животни, които ще бъдат задължени да спазват правилата за отглеждане и контрол. Възможно е да им бъдат орязвани част от субсидиите, при установяване на безстопанствено пуснати животни. Изпълнителният директор на БАБХ Ангел Мавровски е предложил темата да бъде продължена на следваща среща, в която да вземат участие и представители на Държавен фонд „Земеделие“.

Ръководството на БАБХ разясни и възможностите, които системата RegiX предоставя за извършване на справки в реално време като инструмент за по-ефективна реакция и за улесняване на достъпа на общините до данни за идентификацията на животните. БАБХ има готовност да предостави институционално съгласие за достъп до необходимите справки, след като местните администрации го заявят чрез Министерството на електронното управление.

Представителите на местната власт поставиха и въпроса за актуализиране на Закона за ветеринарномедицинската дейност с цел въвеждане на по-ефективни превантивни механизми при контрола на животновъдните обекти. Сред обсъдените предложения беше и възможността при регистрация на животновъден обект да се изисква становище от съответната община, така че още на този етап да има яснота за възможностите за неговото спокойно функциониране.

Възможно е да орязват субсидии за безстопанствени животни, предизвикали катастрофи
2708
 

Последни материали
Виж
След като топлото време наесен докара растенията до фаза 4-ти лист
Зимните студове унищожиха повечето посеви с есенен грах в южна Украйна
За сметка на това при рапицата се очертава увеличение на производството
Германските фермери очакват спад в реколта от зърно през тази година
Чужденци внасят голяма част от проблемните храни от Румъния и Украйна
Търговци редовно заплашват служители на БАБХ, но чадърите паднаха
На водача е съставен акт за немаркирания смърч, превозван без билет
Задържаха камион с незаконна едра строителна дървесина край Говедарци
Пчелари от Троянско разработват иновативния проект в партньорство с НССЗ
Изследват ранното развитие на пчелни семейства с изкуствено затопляне
Заради сирена с маркировка на друг производител и проблеми с хигиената
Спряха дейността на предприятие за имитиращи млечни продукти в Бургас
Свързани материали
Виж
БАБХ
През 2020 г. са наложени 81 санкции на общини заради безстопанствени кучета
След промени в закона за защита на животните
Предстои изготвянето на Национална програма за овладяване на популацията от безстопанствени кучета
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини