Начало » Новини » Страната

Предстои изготвянето на Национална програма за овладяване на популацията от безстопанствени кучета

След промени в закона за защита на животните
Синор.БГ / 02.10.2015 г.

Ще бъде изготвена Национална програма за овладяване на популацията от безстопанствени кучета, заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева на кръглата маса „Бъдещето на зоополицията в България”, цитирана от ръководеното от нея министерство. „Предприехме законодателна инициатива и очакваме Народното събрание да приеме предложените от нас промени в Закона за защита на животните. След приемането му ще бъде изготвена националната програма“, поясни Танева.

Тя отбеляза, че всички норми, които се прилагат в тази сфера, следва да гарантират безопасния начин на живот на всички. Министърът  бе категорична, че е осъзната необходимостта от създаване на зоополиция и има постигнат консенсус. „Необходимо е създаването на зоополиция в България, която ще е част от инструментите, с които ще се изпълни Законът за защита на животните“, посочи тя и привества инициативата на евродепутата от ЕНП Емил Радев.

Според нея липсата на ефективно работещи програми за овладяване на безстопанствените кучета и ниската ефективност от мерките, които местните власти вземат, са сред причините в България да бъде създадена зоополиция преди останалите държави-членки на Европейския съюз.

По време на кръглата маса заместник-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов заяви, че над 60 служители от всички областни дирекции на МВР вече са определени да разследват престъпления спрямо животни, съобщи Дарик. Ципов припомни, че заради големия брой неразкрити престъпления през последните години ръководството на МВР е издало заповед в средата на годината за определяне на полицаи, които да се занимават с това.

Предстои изготвянето на Национална програма за овладяване на популацията от безстопанствени кучета
8792
 

Последни материали
Виж
Цените на растителните масла се стабилизират преди новата реколта 2025/26
По предложение на Димитър Зоров
Важна поправка: Комитетът реши, че модуларната ставка отпада само за млечни крави под селекция
Решението предстои
Спор в Комитета по наблюдение: Модуларните ставки в животновъдството под въпрос
Финансовият стимул ще е за екологична устойчивост
Търговската верига Теско ще награди с 9,5 млн. паунда над 400 британски фермери
МТ обяви общестевна поръчка
Над 4 хиляди къщи за гости ще фигурират в Портала за туризъм
Обезщетенията за селектирани животни стигат 600 лева
До 15 септември ще се знае дали овцете ще бъдат ваксинирани срещу шарка
Свързани материали
Виж
Метереолозите допускат захлаждане на времето под въздействие на Ла Ниня от септември
В петък предстои заседание на Централния епизоотичен съвет
МЗХ ще информира дипломатическите мисии в България за развитието на епизоотичната обстановка в страната
Актуално
Евростат: България не надвишава критериите за инфлация от 1,5 на сто и през юли
Обменяме опит с Малта
ИАРА ще наблюдава със сателит лодките с дължина между 9 и 12 метра
Предстоящо
Активни визити на еврокомисарите през август, септември и октомври
Евростат
Твърдо сме на опашката по БВП на глава от населението в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини