Биологичните производители в България са се увеличили с 30% през последните три години – новина, която дава силен сигнал за развитието на сектора. Това заяви при откриването на 10-ата Национална био конференция в Пловдив Стоилко Апостолов, председател на фондация „Биоселена“.
Той посочи като показателен факт, че през декември 2024 г. България е изпреварила Швейцария по сертифицирани биологични площи. Това е особено символично, тъй като именно Швейцария преди години подпомогна финансово пионерите на биологичното производство у нас. Въпреки че алпийската държава има близо 2,5 пъти по-малка територия от България, сравнението е знаково за напредъка на сектора.
Ръстът на биоплощите у нас се дължи на пасища вместо на биозеленчуци
Председателят на Българската асоциация на биопроизводителите Албена Симеонова благодари на Министерството на земеделието и храните за подкрепата и за създаването на нова интервенция за биологично животновъдство. Тя ще се финансира по Втория стълб с бюджет от 80 млн. евро. Ставките за биоживотновъдите се очаква да станат ясни през май–юни.
В конференцията участва и Албина Ясинская от биоферма „Розино“, която миналата година получи европейската награда за най-добър биопроизводител (жена). „Да си биологичен производител е мисия и философия на живот. Биото е логичният избор на всеки честен фермер“, заяви тя.
Данните, представени от експерти на Министерството на земеделието и храните, потвърждават възходящата тенденция.
През 2022 г. броят на биологичните оператори е бил 4863, а през 2025 г. достига 6049. Само за последната година увеличението е с 403 производители.
По отношение на площите:
Пасищата заемат 23 050,86 ха, като за три години са се удвоили.
Биологичните зърнени култури се отглеждат върху 12 913,53 ха (+50%).
Зеленчуците са върху 1771,82 ха (+76%).
Броят на биологичните растениевъди през 2025 г. е 1668 – с 17% повече спрямо предходната година. Със същия процент е нараснал и броят на стопанствата в преход към биологично производство. Биологичните пчелари отбелязват впечатляващ ръст от 55% само за една година.
България вече има приет Национален план за действие за развитие на биологичното производство, утвърден преди година. Целта е до 2027 г. сертифицираните биологични площи да достигнат 7% от обработваемата земя.
От министерството съобщиха още, че е започнало пробовземане по доставките в рамките на училищните схеми. От всяка от 28-те области ще бъдат взети по две проби.
Конференцията продължи през целия ден, а над 10 биоферми почерпиха участниците със собствени чисти и вкусни храни и напитки.






