Начало » Пазари » Зърно

Понижиха прогнозата за износ на мека пшеница от Франция за трети страни

Заради нарасналите доставки на зърнената култура от Аржентина за Мароко
Синор.БГ / 18.01.2026 г.
Понижиха прогнозата за износ на мека пшеница от Франция за трети страни

От френския Национален институт за селскостопански и морски продукти (FranceAgriMer) понижиха прогнозата си за износа на мека пшеница от Франция за трети страни през настоящия селскостопански сезон, започнал на 1 юли 2025 г., до 7,5 млн. тона от очакваните през миналия месец 7,6 млн. тона. Понижаването на прогнозата е следствие от забавянето на темпото на продажбите в Мароко на фона на нарасналите доставки на пшеница от Аржентина за арабската държава.

Дори при това положение обаче износът от Франция за трети страни ще надхвърли над 2 пъти постигнатия през сезон 2024-2025 г.

Същевременно анализатори на института повишиха предвиждането си за износа на мека пшеница от Франция в рамките на Европейския съюз до 7,51 млн. тона от прогнозираните през миналия месец 7,39 млн. тона при 6,8 млн. през миналия сезон. Увеличено е предвиждането за доставките за Германия, Ирландия, Испания и Нидерландия.

От ведомството увеличиха и прогнозата за крайните запаси от мека пшеница през сезона до 2,8 млн. тона от досегашните очаквания за 2,74 млн. тона. Ако тя се оправдае, запасите ще надхвърлят останалите в края на сезон 2024-2025г г. с 12,7%.

Крайните запаси от ечемик се прогнозират на ниво от 1,55 млн. тона при очаквани досега 1,46 млн. тона. При това положение запасите би трябвало да надхвърлят останалите в края на миналия сезон с 34,3%.

При царевицата предвиждането за крайните запаси е увеличено с 1,4% спрямо направеното през миналия месец. Запасите в края на сезон 2024-2025 г. във Франция бяха 1,86 млн. тона.

Понижиха прогнозата за износ на мека пшеница от Франция за трети страни
7785
 

Последни материали
Виж
Оферти се приемат до 11 февруари с доставка между 23 февруари и 23 март
Турция обяви търг за покупката на 255 000 тона фуражен ечемик
Най-силен е спадът в износа към трети страни, а към ЕС е относително слаб
Продажбите на бира в Германия за пръв път паднаха под 8 милиарда литра
За сметка на доставките на ечемик за трети страни през сезона
ЕК пронижи рязко прогнозата за износа на мека пшеница от ЕС
Обзор на зърнения пазар от Софийска стокова борса
Квелекс® – мощен контрол срещу широколистни плевели
Да се проверят посредници, вносители, вериги
БКПЗ: Антимонополната комисия да извърши секторен анализ на пазара на плодове и зеленчуци
Свързани материали
Виж
Франция облекчи редица процедури за създаване и модернизация на животновъдни ферми
В началото на 2026 г.
Френският премиер Льокорню с прочувствена реч към фермерите - вижте разликите!
Важни отстъпки за фермерите
Франция обяви 11 спешни мерки в подкрепа на земеделието
За фермерите: Франция спря вноса на продукти третирани със забранени в ЕС хербициди и фунгициди
Повишиха пенсиите на френските земеделски производители от 1 януари 2026
Сеитбата на есенното зърно почти приключва без твърдата пшеница
Състоянието на меката пшеница и ечемика във Франция се влоши слабо
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини