Начало » Новини » Коментари

Доживяхме да видим опашки пред щандовете на фермерския пазар в София

Всяка сряда
Екатерина Стоилова / 10.09.2025 г.
Доживяхме да видим опашки пред щандовете на фермерския пазар в София

Опашки имаше пред почти всяка сергия Снимка: sinor.bg

Потребителите като че ли взеха да усещят огромната разлика между качеството на пресните плодове, зеленчуци, хляба и млечните продукти, които купуват всяка сряда от фермерския пазар пред сградата на Министерството на земеделието и храните в София, и безвкусните полупресни домати, пипер или пъпеши, които им предлагат в големите супермаркети.

Вярно, че само преди половин година цените на фермерската продукция за мнозина изглеждаше много по-скъпа от тази в хипермаркетите. Но след рязкото поскъпване на храните, с което бяхме сюрпризирани от началото на годината, едва това лято българинът сякаш осъзна, че е трябвало по-често да посяга към българското производство. Затова и днес останахме силно изненадани от картината на булевард „Христо Ботев“, където пред повечето щандове за домати, пипер, краставици, грозде, пъпеши или мляко се извиваха опашки, които отдавна не бяхме виждали по пазарите.

Немалка част от клиентите вече познават добрия вкус на прясната качествена стока, набрана ден-два преди фермерския пазар, която е онази здравословна храна, която всяко българско семейство е редно да слага на трапезата си. Превръщайки се в редовни клиенти, с покупката си те помагат изключително много и на земеделските производители, които получават адекватната цена за труда си. Без да бъдат изнудвани от търговци и прекупвачи, в резултат на което печалбата им „се изпарява“ по веригата между търговци и прекупвачи.

Купувайте родното!

Доверието между двете страни расте и това личи от поведението и на двете страни. Защото пред щанда и на Станислав от кюстендилското село Жабокрът, и на зеленчукопроизводелите от Старозагорско или Панагюрско клиентите се обръщаха с благодарност към фермерите заради невероятния вкус на продукцията, която неведнъж са опитвали.

Фермерски пазар

За повечето от земеделците годината не беше никак добра. По думите на Светла Великова от Старозагорско, която предлагаше малини, „толкова тежка година като тази не сме имали“. Поискахме да снимаме Светла, но за нея 2025 година е голям провал, а тя не иска да я смятат за губеща, затова отказа. И разказа как вместо от 40 декара това лято са получили реколта само от около 15 декара. Въпреки, че отглеждат три сорта, добро качество са дали само късните малини, но и те са дребни, но пък вкусът им е вълшебен, добавяме ние!

Вместо да ги предлагат на хладилните бази, които за килограм първо качество са предлагали унизително ниски цени от 6 лева, стопаните за първи път се обръщат към организаторите на фермерския пазар в София. Търсейки достойна цена за труда си – поради дребния им вид килограмът при тях струваше 14 лева. Ще припомним, че навсякъде по супермаркетите килограм малини тази година се предлага за около и над 20 лева.

Нито един от стопаните на пазара не беше вдигнал цените. Доматите се движеха между 5,50 и 7 лв. за килограм, пъпешите – между 3 и 5 лева и т.н. Уникално по вкус беше и десертното грозде от стари български сортове, чиито цени бяха около 6 лева за килограм. Личеше, че сме в благодатния септември, когато дори на фона на спада на цялото българско производство на плодове и зеленчуци в страната, има ентусиасти с кауза, отдадени на най-старата професия – земеделието.

Екатерина Стоилова

Доживяхме да видим опашки пред щандовете на фермерския пазар в София
3923
 

Последни материали
Виж
ДФЗ обяви ставките
От 15 октомври стопаните заявяват помощ за измръзнали трайни насаждения
Очаква се и цената на царевицата да падне
Американските фермери закъсаха със заеми и помощи, след като правителството спря
Изменението в търговското споразумение между ЕС и Мароко ще удари зеленчукарите и овощарите в Европа
700 овце изчезват
Три нови огнища със шарка са констатирани в две области тази седмица
Бедните пенсионери в Германия получават 1400 евро, в България - едва 322 евро
Зърнопроизводителите сами са намалили полетата с царевица с 20 процента заради суша и липса на напояване
43 на сто от площите с царевица и 10 на сто със слънчоглед не са ожънати в края на септември
Свързани материали
Виж
Предстоящо
От 25 до 27 юли в Бургас отново се организира фермерско изложение
БФС
На 11 и 12 юли във Варна ще има фермерско изложение
В София тех парк
Фермерски продукти се предлагат на Фестива „Ало, Космос“ в София
Предстоящо
От 13 до 15 юни в Кърджали ще има фермерски пазар
Предстоящо
От 23 до 25 май до НДК се организира фермерски и културен фестивал
БФС
Браншовици настояват за нова стратегия в подкрепа на агросектора
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини