Експерти на министерството на селското стопанство на САЩ влошиха прогнозата си за реколтата от слънчоглед и за производството на продукти от преработката му в Украйна през селскостопанския сезон 2025-2026 г., започващ на 1 септември, става ясно от официалния доклад на ведомството за юли.
Оценката за реколтата от слънчоглед е понижена с 400 хил. тона спрямо предвиждането през юни до 14 млн. тона. Прогнозата за износа на маслодайната култура обаче е запазена на ниво от 250 хил. тона.
Същевременно според данни на анализатори на електронното издание АПК-Информ преработката на слънчогледа в Украйна през юни е намаляла с 11% спрямо май до около 1 млн. тона, макар това да е сравнително добър резултат за настоящия период от годината. От септември 2024 г. до юни в Украйна са преработени около 10,5-10,6 млн. тона от маслодайната култура, което е с 21% под резултата от същия период на миналия сезон и втори най-слаб резултат от сезон 2016-2017 г. след този от сезон 2021-2022 г. Те обаче очакват, че след ускоряването на износа на слънчогледово масло през последните 2 седмици преработените количества през юли може да нараснат до 1,1-1,2 млн. тона, докато за сезона като цяло едва ли ще надхвърлят 12,5 млн. тона.
Отчитайки, че в Украйна остават известни запаси от слънчоглед, анализаторите на изданието все пак смятат, че заради ниския марж на печалба през почти целия настоящ сезон преработващите предприятия ще се опитат да повишат рентабилността си за сметка на останалите маслодайни култури. По техни данни част от заводите вече извършват годишните профилактични ремонти, планирайки преминаване към рапица, като същевременно изчакват дали ще бъдат приети митата върху износа на рапица и соя (гласувани вчера и влизащи в сила от 1 август – бел. ред.). Според тях и при рапицата преработката може да се окаже ограничена заради по-слабата реколта и съответно свитото предлагане, при тована фона на ожесточената конкуренция между преработващите предприятия и износителите, както и поради понижаването на цените на рапичното масло в Европа, предизвикано от поевтиняването на петрола. Въвеждането на мита от 10% върху износа обаче определено е в полза на преработката на рапица в страната.