След като „Напоителни системи“ приключи поредния ремонт от хидромелиоративната ни инфрастура, днес змеделският министър Георги Тахов откри официално реконструирания участъка от главния напоителен канал „Алеко-потока“ край град Съединение. По думите му „с тази рехабилитация се осигурява достъп до вода за 90 868 декара земеделска площ в областите Пловдив и Пазарджик.
Главният напоителен канал „Алеко Потока“ е хидротехническо съоръжение, което доставя вода за напояване на земеделски земи, от които 40 000 декара на територията на клон „Тополница“ и 18 000 декара на територията на клон „Марица“.
Дължината на канала е 52 километра, като преди ремонта възможностите на канала са позволявали да се напояват около 66 хил. дка. Възстановяването е извършено на два от най-компрометираните участъка, уточни министърът. Изпълненият проект обхваща 8,5 километра от съоръжението и е на стойност 14 млн. лева.
„По Стратегическия план сме осигурили над 100 млн. евро за инвестиции в напоителни системи. А за периода 2024–2028 г. ще вложим над 1,5 млрд. лева за подобряване на напоителната инфраструктура в цялата страна“, повтори още Тахов. И допълни, че средствата се насочват към най-неотложните за рехабилитация съоръжения, които реално се използват всяка година от земеделските стопани.
Земеделският министър обясни и кави нормативни промени за приети. „С поправките в Закона за водите уеднаквихме цените на гравитачната и помпената вода. Това ще осигури повече вода на по-ниска цена за земеделците. Вече няма да има такса на декар, това е мярка, която ще облекчи значително вашите разходи“, обърна се към ферлмерите Тахов.
Реконструкцията на „Алеко-потока“ е част от по-широка програма за модернизация на хидромелиоративната инфраструктура в страната. По подмярка 4.3 от Програмата за развитие на селските райони са подписани 24 договора за над 112 млн. лв. Средствата се използват за строително-монтажни дейности, строителен и авторски надзор, управление на проекти, закупуване на техника и съоръжения.
„С реализирането на проектните предложения ще се постигне икономия на вода минимум с 50%, както и възможност за увеличаване на поливните площи с минимум 200 000 декара. Това е пряко отражение на нашите усилия да управляваме водата ефективно в условията на климатични промени,“ отбеляза още министърът.
Изпълнителният директор на „Напоителни системи“ Снежина Динева припомни, че в резултат на реализираните проекти са ремонтирани ключови елементи от напоителните системи – магистрални и разпределителни канали, помпени станции, дюкери, изравнители и тръбопроводи, които не са били обновявани от повече от 60 години. С реконструкцията на този канал се увеличават възможностите на „Напоителни системи“ ЕАД за доставка на вода до повече поливни площи и намаляване на загубите по трасето.
От своя страна оризопроизводителят Георги Видолов посочи, че субсидиите са важни за земеделските производители, но от съществено значение е възстановяването на поливната инфраструктура в страната. Той отбеляза, че без вода няма и добри добиви. „С рехабилитацията на този напоителен канал, осъществена от „Напоителни системи“ със съдействието на Министерство на земеделието и храните, се доказва заинтересоваността към нашия труд от страна на държавата“, подчерта още Видолов. Присъстващите земеделски производители от района определиха възстановяването на канала като ключов фактор за устойчивото развитие на земеделието в региона.
На събитието присъстваха областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова, областният управител на Пловдив Христина Янчева, заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов, изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ Ива Иванова, изпълнителният директор на „Напоителни системи“ ЕАД Снежина Динева, както и земеделски производители от региона.
След церемонията официалните лица посетиха една от най-големите фабрики в България за обработка и съхранение на ориз, собственост на председателя на Българската оризова асоциация Георги Видолов.