Въпреки че вече сме във втората половина на годината, финансовото министерство не е отпуснало и един лев за инвестиции в напоителна инфраструктура от предвидените в държавния бюджет средства за „Напоителни системи“ ЕАД за 2025 г. Това съобщи в парламента преди десетина дни земеделският министър Георги Тахов. Припомняме, че до 2028г. държавата трябва да отпусне общо 1,4 млрд. лв. за водната напоителна инфраструктура.
В отговор на депутатски въпрос, свързан с възможностите за използване на водата от езеро (язовир) Рабиша и от река Дунав, министър Тахов съобщава, че „при осигуряване на финансиране през текущата година, „Напоителни системи“ има готовност за обявяване на обществени поръчки за избор на изпълнители за проектиране на над 30 обекта, включително 4 дунавски помпени станции, една от които е помпена станция „Гомотарци“.“
Помпена станция „Гомотарци“ е на брега на Дунав, на 1,5 км западно от едноименното село и на 18 км от Видин. До 1997 г. тя е изземвала води в продължение на 38 години директно ог голямата река. Работата на тази най-голяма помпена станция край Дунав е преустановена преди 28 г.
Министърът посочва, че възстановяването и на други съоръжения като помпена станция „Ново село 1“ и „Ново село 2“ (отново за черпене на дунавски води) е приоритет на МЗХ.
Проблемът е, че това очевидно не е приоритет на Министерството на финансите, според Синор.БГ, тъй като държавният бюджет все още е затворен за инвестиции в напояването, въпреки горещините и сухото време, които и в момента опустошават земеделската продукция.
Земеделското министерство не може да открие процедурата за проектиране на четирите помпени станции, която процедура и изпълнение и без друго отнемат много време. А след проектирането отново ще има процедура, този път за намиране на изпълнител.
Относно ползването на водите от езеро „Рабиша“, Георги Тахов заявява, че МЗХ има готовност да обяви обществена поръчка за изпълнение на ремонтно-възстановителни дейности на язовир „Рабиша“ и двете пълнещи го деривации – Видболска и Арчарска. Те са с прогнозна стойност от 1 до 5 млн. лв. Министерството е пуснало обществената поръчка към Агенцията за обществени поръчки в началото на юни, но все още няма становище за изпратената документация, и поръчката не е публикувана.