Начало » Новини » Страната
11.07.2025 г.

Договорите с ДФЗ остават без промяна с приемането на еврото

От 1 януари 2026 г.
Договорите с ДФЗ остават без промяна с приемането на еврото

Още половин година ще се разплащаме в левове Снимка: sinor.bg

До края на годината цялата икономика на страната постепенно ще се пренастрои към новата парична единица еврото, която ще влезе в сила от първи януари 2026 г. За огромна част от фермерите превалутирането е свързано и с редица други въпроси, чиито отговори се постарахме да научим от Министерството на финансите и от Българската народна банка. На 8 юли се състоя официалната церемония по подписването на актовете за приемане на България в еврозоната. Според тях страната ни ще въведе еврото като официална парична единица при запазване на централния курс от 1,95583 лева за 1 евро.

От датата на въвеждане на еврото за период от един месец левът и еврото ще са законни платежни средства на територията на Република България (период на двойно обращение на лева и еврото). Това означава, че за този един месец гражданите ще могат да извършват плащания в двете валути. След изтичането на този период левът ще престане да бъде законно платежно средство на територията на Република България.

Сред въпросите, които фермерите си поставят по отношение на превалутирането, е дали въвеждането на еврото няма да засегне действието на съществуващите договори в лева, в т.ч. срокове и задължения, съгласно който и да е договор. Отговорът е, че „всички стойности, посочени в левове, в съществуващите договори ще се считат за стойности в евро при прилагане на официалния валутен курс и правилата за закръгляване, съгласно Закона за въвеждане на еврото, като позоваването в договорите на лева без посочване на стойността се счита за позоваване на евро. Въвеждането на еврото не дава право на страна по договор едностранно да измени или прекрати такъв договор, освен ако между страните изрично е уговорено друго“.

На въпросите дали ще има ли промени в застраховките, фермерите могат да спокойни, защото всички застрахователни дружества предварително трябва да информират клиентите си за евентуални промени, свързани с техните полици. Застрахователите и застрахователни посредници са длъжни да обозначават двойно - в левове и в евро - от първия месец след датата на приемането на еврото до 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в Република България: общата сума, дължима от застраховащия по сключван в този период застрахователен договор, както и размера на вноските при разсрочено плащане на застрахователната премия по такъв договор; съобщенията за размера на дължими в този период вноски по застрахователен договор, независимо от датата на неговото сключване, при разсрочено плащане на застрахователната премия, когато такива са договорени.

По отношение на влоговете в лева, от първи януари 2026 г. всички сметки - разплащателни, депозитни, спестовни и други сметки в местни банки, ще бъдат еднократно, автоматично и безплатно превалутирани в евро. Още от деня на въвеждане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от сметките си само евро, независимо дали тегленето ще става чрез банковат ПОС устройство или в офиса на банка, платежна институция или дружество за електронни пари.

По отношение на ограниченията за количеството обменени пари, в БНБ подобни ограничения няма да има. В кредитните институции също няма да има ограничение на количеството през първите 6 месеца, като за суми над 30 000 лв. на една трансакция се прави стандартната предварителна заявка от 3 работни дни.

През първите 6 месеца от датата на въвеждане на еврото „Български пощи“ ЕАД ще обменят банкноти и монети от левове в евро в размер до 1 000 лв. на ден за едно лице. За суми в размер от 1 000 лв. до 10 000 лв. на ден трябва да бъде подадена предварителна заявка от 3 до 5 работни дни само в предварително обявени пощенски клонове в страната.

Къде ще се обменят левовете в евро

Българската народна банка обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.

През първите 6 месеца след въвеждането на еврото банкноти и монети могат да се обменят безплатно от левове в евро и в кредитните институции (банките). За същия период „Български пощи“ ЕАД ще обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро само в населени места, където няма офиси или клонове на кредитна институция. След изтичане на първите 6 месеца от въвеждането на еврото кредитните институции и „Български пощи“ ЕАД ще могат да начисляват такса за тази услуга.

Банките и „Български пощи“ ЕАД поставят на видно място в помещенията си информация за условията на извършваните от тях услуги по относимите разпоредби от Закона за въвеждане на еврото в Република България и я публикуват на интернет страниците си.

След изтичане на 12 месеца от въвеждането на еврото кредитните институции и „Български пощи“ ЕАД могат да преустановят тази услуга. Обмяната на банкноти и монети от левове в евро се извършва при спазване на изискванията на Закона за мерките срещу изпирането на пари и на Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Кредитните институции предоставят на Българската народна банка информация за извършваните от тях услуги по определен от централната банка ред.

Българската народна банка осигурява изтеглянето, съхранението и унищожаването на банкноти и монети в левове. Обмяната на повредени банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс се извършва по ред, определен с наредба на Българската народна банка.

Ще се превалутират ли средствата в пенсионните фондове

Всяко пенсионноосигурително дружество трябва да актуализира информацията по партидите на своите клиенти, като спазва правилата за превалутиране и закръгляване. В периода на двойно обозначаване пенсионноосигурителните дружества обозначават двойно - в левове и в евро, наличните средства в индивидуалните осигурителни партиди на осигурените лица, във фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, както и в аналитичните сметки на лицата, получаващи плащания от фондовете за разсрочени плащания, към края на календарната година преди датата на въвеждане на еврото. Информацията се предоставя безплатно.

Изплащане на заплати и социални помощи

Заплатите, обезщетенията, паричните и социалните помощи, както и пенсиите по част първа от Кодекса за социално осигуряване ще се изплащат в евро от датата на приемане на единната европейска валута в България. Те ще се превалутират в евро, като ще се закръгляват до най-близкия евроцент, като ако третият знак след десетичната запетая е по-голям от нула, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

Въвеждането на еврото като парична единица на Република България и всички произтичащи от това процедури и дейности се извършват по най-ефективен и целесъобразен начин, като разходите за лицата не се компенсират с публични средства. Самото превалутиране на вземания и задължения, обслужването на банкови сметки и преминаването към плащания в евро не се очаква да доведе до допълнителни разходи за фирмите-клиенти на банките.

В случай, че имате купен ваучер преди края на годината, сумата по него няма да бъде загубена. Пощенските марки, лотарийните игри с предварително определен резултат, купоните за отстъпка, купоните за стойността на върнати стоки, ваучерите, включително и ваучерите за храна и други ценни книжа на приносител, които са били в продажба или в обращение преди датата на въвеждане на еврото и на които стойностите са изразени в левове, ще могат да се използват и след датата на въвеждане на еврото до изтичане на срока им или до изчерпване на наличностите.

Договорите с ДФЗ остават без промяна с приемането на еврото
1289
 

Последни материали
Виж
Закупени са 50 000 тона за средно около 250 долара за тон
Фуражната царевица поскъпна на търга за внос в Тунис
Агрометеорологична прогноза за периода 11-17 юли 2025 година
Наднормени температури ще налагат подходящ поливен режим за културите
Политики
И Румъния като България иска защита при вноса на храни от Украйна
Към днешна дата украинските фермери са ожънали над 2,5 млн. тона зърнени и бобови култури нова реколта
ПВУ
Социалните услуги в общините получават електрически автомобили
За запазване на бюджета на ОСП
На 16 юли в Брюксел се организира Символичен поход на фермерите
Свързани материали
Виж
Ето как се променя подпомагането в евро за пчеларите
За инвестиции в пчеларство субсидиите ще бъдат между 843 и 1 968 евро
Срещи в Брюксел
Мебелната ндустрия настоява за намаляване на бюрокрацията
Окончателно ЕП ще гласува доклада през септември
Евродепутатите настояват за увеличен бюджет на ОСП след 2027 г.
ДФЗ отговаря за читателите на синор.бг
Има защо ЕК да свали санкциите за българските фермери от 140 на 4,4 милиона евро
Попитахме министерството: Колко ще спести МЗХ при отпадане на превалутирането от евро в лева?
Слаба производителност – ниски цени, и обратно
Турция, С. Македония, България са най-евтини държави в Европа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини