Начало » Важно за фермера » Гори и екология
07.07.2025 г.

Еколози установиха, че животните ползват тунела за мечки до Илинден

Българо-гръцко проучване
Еколози установиха, че животните ползват тунела за мечки до Илинден

Преминаващи сърни Снимка: WWF - Александрос Лицардакис

Две природозащитни организации – WWF България и гръцката CALLISTO, извършиха първо по рода си проучване на ефективността на надлеза за диви животни до двата гранично пропускателни пункта Илинден – Ексохи. Дейността е част от по-широко изследване на екологичната свързаност в района между планината Славянка – Орвилос и най-западната част на Родопите.

Екодуктът, който неофициално е наричан „тунела за мечки“, бе създаден през 2005 г., с идеята да действа като „зелен“ коридор и да осигурява свободно и безопасно преминаване на диви животни. Доскоро обаче само една студентска дисертация бе изследвала дали той наистина изпълнява своите функции. Затова настоящото проучване е първо по своя мащаб и задълбоченост.

Използват ли животните тунела в пограничния район?

Експерти на двете организации прекараха близо година в изследвания на надлеза и района около него, като се фокусираха върху четири вида едри бозайници: кафява мечка, вълк, дива свиня и сърна. С помощта и на доброволци, специалистите търсеха знаци за жизнена дейност на целевите видове (следи, екскременти, различни маркировки). В района също така бяха поставени 11 фотокамери – 6 на гръцка територия и 5 на българска, включително отгоре на самия надлез.

„По време на теренната работа и чрез фотокамерите регистрирахме общо 511 наблюдения на едри бозайници. И четирите животински вида бяха засечени да ползват екодукта. Това показва, че той върши своята работа и осигурява екологична свързаност. А екологичната свързаност е ключова за оцеляването на дивите животни – именно тя им позволява да намират храна, подходящи убежища и брачни партньори“, коментира Александър Дуцов, старши експерт „Опазване на видове“ във WWF България.

Предстои подготвянето на научна публикация, която ще включва анализ на пригодността на местообитанията на мечки, както и цялостен анализ на свързаността в региона.

Като част от проучването бяха събрани и данни за нанесените от мечки щети в района в последните 15 години. Подобни архиви има именно за мечките, тъй като те са защитен вид и при нанесени от тях щети се полагат обезщетения.

Разговорите с местни хора на теми като щети и компенсации също бяха важна част от работата на WWF България и CALLISTO. Проведени бяха редица срещи и интервюта с жители на общините Хаджидимово и Ексохи, за да се проучи какво е отношението им към едрите хищници, доколко са запознати с мерките за превенция на конфликти и с полагащите се обезщетения.

„Изключително ценно за нас беше, че успяхме да поговорим с много деца и младежи. Направихме презентации пред шест класа в Неврокопската професионална гимназия „Димитър Талев“ в Гоце Делчев, бяхме и в основното училище в село Баничан. Разказахме как животинските видове променят средата, в която живеем, и защо всеки от тях е важен, включително хищниците. Обърнахме специално внимание и на безопасността при разходки в гората – например как да реагираш, ако срещнеш мечка или друго диво животно“, коментира Дара Иванова, технически сътрудник в програма „Опазване на видове“ във WWF България.

В края на юни резултатите от проекта бяха представени пред служители на Държавно горско стопанство „Гоце Делчев“, както и пред съответните институции в Като Неврокопи, Гърция.

В село Теплен пък се проведе събитие за деца и възрастни. Представители на двете организации разговаряха с местните жители за присъствието на едри хищници в региона и за ефективната превенция на конфликти. За децата имаше забавни игри, по време на които те научиха повече за дивата природа в техния роден край.

На децата, учителите и други жители на региона бяха раздадени материали с полезна информация, сред които определител за следи на различни диви животни и инструкции за правилно инсталиране на електропастири.

Еколози установиха, че животните ползват тунела за мечки до Илинден
1465
 

Последни материали
Виж
ДФЗ удължава с 2 дни крайния срок за прием на допълнителни документи по директните плащания
Българо-гръцко проучване
Еколози установиха, че животните ползват тунела за мечки до Илинден
МЗХ отговаря на въпроси
Държавата няма идея какви приходи ще влязат от продажбата на ТКЗС-дворовете
Истината – на 16 юли
ОСП от 2028 г. ще запази самостоятелния си бюджет, но има риск от намаляване на агропарите с 15-25%
Агростатистика
По брой на биволите доближаваме данните от 1999 г.
Максималната помощ за проект е 300 хил. евро
Два месеца до интервенцията „Къси вериги на доставка“ за обединения от поне 5 земеделци
Свързани материали
Виж
В 2 от случаите не са събрани достатъчно доказателства
РИОСВ-Смолян провери 27 сигнала за щети от мечки от началото на годината
За първи път в България ще се прави ДНК мониторинг
МОСВ ще минимизира нападенията от мечки над стопанствата
Извършена е и проверка за следи от стара познайница в район с чести щети
Мечките в Смолянско се събудиха, РИОСВ получи 6 сигнала за нападения
Извършени са 9 проверки за щети в обхвата на действие на местната РИОСВ
Нападенията от мечки в Смолянско намаляха почти наполовина
Само през октомври в Родопите
Мечки са извършили 17 нападения на селскостопанско имущество и животни
Умъртвени са 6 овце в района на село Гълъбово
Щетите от мечки в Смолянско намаляха почти двойно през август
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини