Начало » Новини » Страната
08.05.2025 г.

Фермери могат да канят деца и ученици в стопанствата с образователна цел

По училищните схеми на ДФЗ
Фермери могат да канят деца и ученици в стопанствата с образователна цел

sinor.bg

На 25 април влязоха в сила последните изменения в наредбата, с която се уреждат условията и редът за прилагане на схемата за предоставяне на плодове и зеленчуци в учебните заведения, финансирани по двете схеми „Училищен плод“ и „Училищно мляко“. Доставчици на пресни плодове, зеленчуци и млечни продукти са освен търговци също и производители на плодове и зеленчуци, включително организации и групи на производители на плодове и зеленчуци, признати от МЗХ. От миналата година Министерството на образованието и науката също се включва активно, като ще съдейства на фермерите в прилагането на съпътстващи мерки, които включват посещения на място в земеделските стопанство с цел приучаване на децата да търсят здравословната храна и да видят на място как се отглеждат животните.

Съпътстващите мерки се прилагат от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ), който за всяка учебна година ще покрива разходите при организиране на посещения в земеделски и животновъдни стопанства и в преработвателни предприятия. Изпълнението на съпътстващите мерки по ал. 1 се възлага от ДФЗ по реда на Закона за обществените поръчки. За изготвяне на техническо задание за обществената поръчка изпълнителният директор на ДФЗ сформира комисия, включваща представители на ДФЗ, Министерството на земеделието и храните, Министерството на образованието и науката и Министерството за здравеопазването.

Съпътстващите мерки са насочени към придобиване на знания за:

* производството на плодове и зеленчуци или на мляко и млечни продукти, за техните характеристики и начини на ползване;

* значението на пресните плодове и зеленчуци и на млякото и млечните продукти за здравето и здравословното хранене; борбата с разхищението на храни;

* за запознаване на децата и учениците със селското стопанство и неговите екологични аспекти;

* за запознаване с вкуса, хранителната стойност и добиването на пчелния мед.

Веднъж месечно директорите на учебните заведения осигуряват прилагането на поне една съпътстваща мярка по чл. 4, ал. 5, т. 1. Продуктите по схемите се предоставят на следните групи деца и ученици, посещаващи редовно учебни заведения:

* децата от I до подготвителна група включително, в детските градини без децата, които се обучават в център за специална образователна подкрепа;

* децата от подготвителна група и учениците от І до IV клас включително в училищата, без децата и учениците, които се обучават в център за специална образователна подкрепа;

* децата от подготвителна група и учениците от І до IV клас включително в центровете за специална образователна подкрепа.

Допустимите съпътстващи мерки включват:

А) Посещения на стопанства, произвеждащи плодове и/или зеленчуци, стопанства, отглеждащи млекодайни животни, предприятия, произвеждащи млечни продукти (мандри), селскостопански музеи, овощни градини/организации на производители, складове за сортиране и пакетиране на плодове и зеленчуци и пазари. За целта фонд „Земеделие покрива следните разходи, които кандидатите правят:

1. Разходи за транспорт на учениците и учителите до мястото на дейността и за посещението в стопанството - за допуск или билети. Транспортът включва застраховката.

2. Разходи за транспорт и достъп за лица, различни от ученици и учители - родители и водач на транспортното средство, които не надвишават 10 на сто от разходите за всички ученици и учители, участващи в посещението.

3. Разходи за плодове и зеленчуци и/или мляко и млечни продукти във връзка с посещението, ако не са включени в цената на допуск или билета.

Б) Създаване и поддържане на градини. Трябва да има ясна връзка на тези разходи с целите на схемата. Всички разходи трябва да са пропорционални на мащаба на градината. Употребата на закупените материали трябва да е ограничена единствено до дейности, свързани със схемата:

1. Закупуване на разсад и семена, овощни дръвчета и храсти.

2. Наемане или закупуване на специални градински инструменти и безмоторно оборудване (лопата, мотика, маркуч, лейка, саксии и други материали).

3. Листовки и други информационни материали по градинарство - за разходите по буква "Д".

4. Закупуване на почва, торф, торове, биологични материали за контрол на вредители и плевели, оборудване за компостиране.

5. Оранжерии за класната стая, хоби оранжерия на открито.

6. Превоз на материалите по т. 1 - 5, пощенски разходи и доставка.

7. Наемане на външен експерт или квалифициран персонал за създаване и предоставяне на насоки и обучение на учениците и учителите за поддръжката на градината. Външният изпълнител трябва да е нает с договор за всички предоставени услуги и спецификация на разходите.

В) Организиране и провеждане на курсове по дегустация и готварство с плодове и зеленчуци и/или мляко и млечни продукти:

1. Осигуряване на професионална подкрепа от диетолози, готвачи или други професионалисти. Наемат се с подробен договор и спецификация за разходите.

Закупуване на инструменти и прибори, необходими за извършване на дейността.

3. Закупуване на плодове и зеленчуци и/или мляко и млечни продукти и на други допълнителни съставки.

4. Информационни материали по дегустация и готварство за ученици и родители - за разходите по буква "Д".

Г) Запознаване на децата със земеделието, здравословните хранителни навици и опазването на околната среда. Покриват се разходи за:

1. Информационни материали за земеделието, здравословните хранителни навици и опазването на околната среда за ученици и родители - за разходите по буква "Д".

2. Планове на занимания и работни листове за учениците. Представления извън класната стая от лица, различни от учителите, като театър, изложби и други събития - за разходите по буква "А".

Д) Информационни материали и награди за децата и материали за обучение на учители и родители

1. Информационни материали, свързани със схемата:

брошури, дипляни, книжки с рецепти, информационни DVD и филми, информационни материали за насърчаване на консумацията на плодове и зеленчуци и/или мляко и млечни продукти – брошури, плакати и други материали, с които училищата подпомагат планирането и изпълнението на мерки за обучение по хранене (оформление, печат, доставка).

2. Наемане на основно оборудване за информационни цели, свързани със схемата - екрани и дъски.

3. Разходи, свързани с обучението на учители и училищен персонал (готвачи) във връзка с насърчаване консумацията на плодове и зеленчуци и/или мляко и млечни продукти и здравословното хранене, проведено от външни експерти, включващи хонорар и транспортни разходи за лектора.

4. Малки забавни награди за децата, като несесери, цветни моливи, стикери и др.

Фермери могат да канят деца и ученици в стопанствата с образователна цел
1743
 

Последни материали
Виж
ДФЗ преведе 3 млн. лева на памукопроизводителите за Кампания 2024
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
Реално с9траната ни не прилага правото на ЕС
Канонада от съдебни искове на Еврокомисията срещу България
Становища срещу промени в две наредби
От WWF алармират за опасност от застрояване на една пета от горите
Позиция
Copa и Cogeca приветстват визията на Европарламента за ОСП след 2027 г.
През 2024 година
С милиарди евро се е увеличал вноса в ЕС на селскостопански продукти от Украйна
Свързани материали
Виж
Управителен съвет ДФЗ
Одобрени са 9,5 млн. лева за възстановяване на ДДС по училищните схеми
Управителен съвет ДФЗ
Утвърден е бюджетът за възстановяване на ДДС по училищните схеми
Новата учебна година
БАБХ започва проверки в училищните столове и бюфети
Фонд „Земеделие”
До 8 октомври върви нов прием по училищните схеми „Плод” и „Мляко”
Учебната 2021/2022 г.
Близо половин милион деца ще получат здравословни храни по училищните схеми
Напомняне
На 31 май изтича срокът за кандидатстване по училищните схеми
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини