Твърде ранното засушаване и високите температури, на които бяхме свидетели още от май и юни, е принудило сектора да поиска съдействие от държавните органи за увеличаване на водните обеми за напояване през юли. По искане на ръководството на Българската аграрна камара (БАК) вчера в Министерството на земеделието и храните е проведена среща, в която са участвали тримата ресорни министри – на околната среда и водите, на енергетиката и на земеделието и храните, както и експерти от трите ведомства.
Съпредседателят на БАК и председател на НАЗ Илия Проданов е съобщил, че предвиденият график за юли е недостатъчен за нуждите на площите, които към момента се напояват, което поставя под сериозен риск успешното приключване на поливния сезон.
Постигнато е съгласие за търсене на решение за допустимо увеличаване на водния обем, като е договорено количествата за юли да бъдат увеличени. Още вчера от ековедомството се е очаквало да съобщят новите обеми, съобщиха от Българска аграрна камара.
Ще припомним, че до 31 март 2025 година клоновете на „Напоителни системи“ описват площите и парцелите, до които държавното предприятие ще осигурява вода за напояване. Още през февруари бяха определени и цените за този поливен сезон.
С изключение на оризопроизводителите, които напояват при най-ниската цена – от 6 лева за декар, или 2 стотинки на доставен обем за кубичен метър, тарифата за останалите земеделски праоизводители е по-висока. Цената там зависи от това дали водата идва по гравитачен път, дали е помпена и от кои водни басейни се взима.
За клоновете в Бургаско, Видинско, Долен Дунав, Мизия, Среден Дунав, София, Струма-Места, Черно море, Шумен и Средна Тунджа гравитачната вода за декар ще струва 14 лв. на дка, или 20 ст. на кубичен метър. При помпено подаване от тези клонове цената за декар е 15,54 лв. При вода от първо стъпало за куб. м се плаща 20 ст., за второ помпено стъпало 87 ст., за трето стъпало – 1,71 лв. и за четвърто помпено стъпало – 2,23 лв. за кубик.
За клон „Средна Тунджа“ гравитачно за декар се плаща 15,54 лв., или на кубик по 20 ст.
Клон „Хасково“ за гравитачно е 20 ст.; помпено първо стъпало - 25 ст.; помпено при Въгларово и Гарваново – по 34 ст.; второ помпено стъпало – 42 ст. за куб. м; трето помпено стъпало – 76 ст.
Клон „Долен Дунав“ за НС „Каменна чешма“ и НС „Бели Лом“ - помпената е 15,54 лв. на дка, или 54,4 ст. на кубик.
Гравитачната вода от реките Марица и Тополница е 8 лева за декар, или 16 ст. на кубичен метър, гравитачната от Горна Тунджа е 14 лв. на дка, или 20 ст. на кубик. Помпената вода от Марица за оризопроизводителите на декар е 12,21 лв., а на кубик – 4 стотинки. От Горна Тунджа за оризопроизводителите цената на декар е 8 лв., или 3 ст. на кубик.
В клон „Черно море“ напояването става от три язовира - „Одринци“, „Снежина“ и „Елешница“. Водата от първия язовире 8 лева на декар, от втория – 10 лв. на дка и от третия – за трайни насаждения и малини – 8 лева. Водата за напояване на царевицата е по 10 лв. на дка. При трето помпено стъпало за декар ще се плаща по 15,54 лв. на декар.
По разпореждане на министър Тахов щели да инспектират регионалните клонове на „Напоителни системи“. Ще се проверява както водното количество в язовирите, така и техническото състояние на изравнители, напоителни и отводнителни канали и други хидромелиоративни и хидротехнически съоръжения, поясниха от земеделското министерство.
За следващите четири години са предвидени средства в размер на 1.5 млрд. лв. за реновиране на инфраструктурата на „Напоителни системи“ ЕАД. МЗХ, като принципал на дружеството, ще следи за целесъобразното им разходване с цел цялостно осигуряване на поливния сезон.