Начало » Важно за фермера » Животновъдство
12.06.2025 г.

ФАО публикува най-подробната оценка на морските рибни запаси

Черно море показва ранни признаци на възстановяване
ФАО публикува най-подробната оценка на морските рибни запаси

Някои от световните морски риболовни стопанства се възстановяват благодарение на силно, научно обосновано управление, но много други остават под натиск, според доклад, представен вчера на Конференцията на ООН за океаните от Организацията на обединените нации по прехрана и земеделие (ФАО). Той показва докъде може да стигне ефективното управление и колко спешно е необходимо тези постижения да бъдат възпроизведени.

В „Преглед на състоянието на световните морски рибни ресурси“ - 2025 г. се докладва за биологичната устойчивост на 2570 отделни рибни запаса. Изготвен от над 650 експерти от повече от 200 институции и над 90 държави, този доклад предлага най-ясната картина до момента за състоянието на световния морски риболов.

Докладът потвърждава, че 64,5% от всички рибни запаси се експлоатират в рамките на биологично устойчиви нива, като 35,5% от запасите са класифицирани като свръхуловени. Претеглени спрямо нивата им на производство, 77,2% от улова в световен мащаб идват от биологично устойчиви запаси.  

В морските риболовни зони с ефективно управление на рибарството, нивата на устойчивост далеч надвишават средните за света. В североизточната част на Тихия океан например 92,7% от запасите се ловят устойчиво.

Близо две трети от морските запаси се ловят в световен мащаб в рамките на биологично устойчиви нива, а през последните години свръхуловът се увеличава средно с около 1% годишно. Разликата между добре управляваните и неефективните райони остава огромна.

В североизточната част на Тихия океан (зона 67) и югозападната част на Тихия океан (зона 81) дългосрочните инвестиции и стабилните рамки за управление дават резултати. Процентът на устойчивост на всички отделни запаси достига съответно 92,7% и 85%, като тези запаси са отговорни за приблизително 99% и 95,7% от улова през 2021 г. в тези региони.

В Антарктика (зони 48, 58 и 88) 100% от оценените запаси се ловят устойчиво.

Средиземно море и Черно море (зона 37) показват ранни признаци на възстановяване. Въпреки че само 35,1% от запасите се ловят устойчиво, риболовният натиск е намалял с 30%, а биомасата се е увеличила с 15% от 2013 г. насам. Това показва, че регионалното сътрудничество и националните усилия започват да дават резултат.

В югоизточната част на Тихия океан (зона 87) само 46% от запасите се ловят устойчиво, докато в източната централна част на Атлантическия океан (зона 34) този процент е 47,4%. Тези региони включват държави, където рибарството е от основно значение за продоволствената сигурност и храненето, заетостта и намаляването на бедността, особено чрез дребномащабен и занаятчийски риболов. Но с ограничен институционален капацитет, фрагментирано управление и големи пропуски в данните, тези райони са изправени пред по-стръмни компромиси и по-строги ограничения.

Сред 10-те най-често уловени морски вида 60% от оценените запаси са устойчиви.  

При рибата тон и подобните на нея видове 87% от оценените запаси са устойчиви, а 99% от улова идва от устойчиви източници.

Дълбоководните видове остават уязвими, като само 29% от запасите се ловят устойчиво. Докладът също така изразява загриженост относно силно мигриращите акули, често уловени като страничен улов при риболова на риба тон. Въпреки че 57% от оценените запаси са устойчиви, липсата на последователно международно управление продължава да възпрепятства усилията за възстановяване.

ФАО публикува най-подробната оценка на морските рибни запаси
2107
 

Последни материали
Виж
Междуведомствена на група ще анализира последиците от вредата на сивия царевичен хоботник
Приемът ще бъде отворен до 3 октомври
МЗХ стартира прием по интервенцията за залесяване и възстановяване
Агрополихим строи трети резервоар за амоняк и удвоява производството на азотни торове
КЗП
Потребителите ще могат да следят актуалните цени на храни и основни стоки
Работи се с европейски средства
До момента няма преведени средства за напояване от държавния бюджет
Нужни са проверки и от НАП и КЗП
БАБХ: Зеленчуците от Македония и Турция са чисти от пестициди
Свързани материали
Виж
Зеленски подписа закон, за изравняване на Украйна до европейските стандарти в рибарството и аквакултурите
Риба плакия
Румъния одобри държавна помощ за дизел за рибарите
МЗХ одобри 3 договора по ПМДРА за над 5,5 млн. лв.
Над 340 килограма риба е върната обратно във водата
Извадиха поредните километри бракониерски мрежи от бургаски язовир
Програмата е одобрена през 2023 г.
Първи плащания от 1,5 млн. лева по рибарската програма до 2027 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини