Начало » Новини » Страната
15.12.2024 г.

Във Варна обсъдиха проблемите на биоземеделието и биоразнообразието

С акцент върху развитието на устойчиво земеделие и опазване на природната среда
Във Варна обсъдиха проблемите на биоземеделието и биоразнообразието

Съвместен семинар за биологично земеделие и опазване на биологичното разнообразие, организиран от Катедра "Растениевъдство“ и Асоциацията на българските черноморски общини (АБЧО), се проведе в Техническия университет във Варна. Събитието събра на едно място специалисти, преподаватели и студенти от агрономическите специалности в катедрата.

Семинарът бе насочен към стратегическите приоритети на България в областта на биологичното земеделие и опазването на биоразнообразието. Обсъдени бяха актуални въпроси, свързани с изискванията за сертифициране на биологични продукти и мерките за съхранение на генетични ресурси в земеделието.

Тодор Тонев представи „Стратегически план на България за биологично земеделие 2023-2027 г. – изисквания за сертифициране на продукции, интервенции по видове сектори, биологично растениевъдство". Той подробно разгледа стъпките за успешна сертификация на биологични продукти, както и интервенциите, заложени в стратегическия план за подкрепа на биологичното растениевъдство и животновъдство.

На свой ред Елена Симеонова представи „Съхранение на семена за запазване на биоразнообразието, агро-биоразнообразието, защита на екосистемите и опазване на климата". Тя подчерта значението на семепроизводството, запазването и съхранението на традиционни зеленчукови местни сортове за устойчивото развитие на земеделието и борбата с климатичните промени.

Семинарът предизвика интересни обсъжданияи и обмяна на опит между участниците. Организаторите изразиха надежда, че подобни инициативи ще продължат да подпомагат развитието на устойчивото земеделие и опазването на околната среда в България.

Във Варна обсъдиха проблемите на биоземеделието и биоразнообразието
3385
 

Последни материали
Виж
През септември ще има прием за сътрудничество в късите вериги на доставка
С близо 500 млн. евро по Стратегическия план ще подпомагат насърчаването на фермерите към сдружаване
Вносът расте с близо 7%, експортът е на минус 3
Силен ръст в износа ни на алкохол, тютюн, храни и животни на фона на общ спад
Изтъкнаха причини и предложиха мерки за подобряване на положението
Пчеларите предупредиха за тревожно висока смъртност при пчелите у нас
По интервенции за подпомагане на площ и за животни за Кампания 2025
Официално отпадна санкцията за закъснение при подаване на заявления
С участието на Националната асоциация на тютюнопроизводителите-2010
Американски гигант избра България за изпитване на сортове тютюн
Големият проблем остава себестойността на продукцията при ниски изкупни цени
Валежите напоследък подобриха положението на зърнопроизводителите
Свързани материали
Виж
Промяна в Устройствения правилник на министерството
Дирекция в МЗХ се сдобива с нова функция: Проверка на правните основания за земята
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Днес е обнародвано решението
Депутат от „Величие“ става зам.-шеф на Комисията по земеделие
Американския министър на земеделието с агресивна програма за пътувания, за увеличаване на пазарите в света
Правителството одобри изменен проект на Меморандум за разбирателство в земеделието между България и Молдова
Украинските фермери получиха втори транш подкрепа от Свотовната банка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини