Начало » Новини » Света

Земеделието на ЕС е къщичка от карти, без яснота по бюджета на ОСП

Синор.БГ / 21.05.2025 г.
Земеделието на ЕС е къщичка от карти, без яснота по бюджета на ОСП

Вчера в около 20 държави-членки на ЕС бяха организирани символични и светкавични акции, които завършиха с централна мобилизация, организирана съвместно от FWA, Boerenbond и Copa-Cogeca в Брюксел, по време на конференцията на Европейската комисия, свързана с обсъждането на бюджета на ЕС. За селскостопанския сектор това е първата общоевропейска мобилизация в подкрепа на увеличен бюджет на ОСП, съобразен с инфлацията, и в отговор на нарастващите опасения относно идеята за „единен фонд“, която - ако бъде осъществена според аргументите на Комисията - може да доведе до размиване на инструментариума на Общата селскостопанска политика и до сливане на селскостопанската политика с други политически приоритети.

За организациите на земеделските стопани в ЕС този вариант представлява историческа грешка и заплаха за продоволствената сигурност на ЕС - мнение, което се споделя от много министри и от членове на Европейския парламент.

И българските фермери мислят като европейските си колеги

Ето какво заяви президентът на Copa Масимилиано Джансанти по време на речта си:

"Въпросът за бюджета далеч не е технически въпрос; той е ключов политически приоритет, който определя амбицията и цялостната съгласуваност на европейските селскостопански политики. Без това цялата структура може да се срути като къщичка от карти. Ето защо не можем да приемем разтварянето на ОСП в единен фонд или какъвто и да било опит за по-нататъшна ренационализация, нито пък прибързано предложение за следващата ОСП, представено през юли заедно с МФР за периода след 2027 г., без яснота относно наличните ресурси, управлението или подходящи консултации със сектора."

Това ясно послание беше повторено едновременно в повече от 20 държави от ЕС и показано на гигантски екран зад сцената, разположена в Брюксел. За да се символизира заплахата, къщичка от карти с надпис „Без бюджет, без ОСП, без земеделски производители, без сигурност“ беше срината от участващите организации.

Ленарт Нилсон, председател на Cogeca, който също присъстваше на светкавичната акция в Брюксел, добави:

"Това не е лозунг - това е реален риск, който трябва да избегнем! Разбираме, че днес ЕС има жизненоважни стратегически приоритети, но също така ни е пределно ясно, че колективната ни сигурност се основава на един основен стълб - нашата продоволствена сигурност. Това е идея, отстоявана от бащите-основатели на ЕС, и тя остава по-актуална от всякога. Ето защо Copa-Cogeca призовава за подновяване на ангажимента със специален и защитен бюджетен ред и коригиран спрямо инфлацията бюджет на ОСП в следващата многогодишна финансова рамка. Ние ще останем мобилизирани, докато не получим ясни уверения по този въпрос."

Този призив беше чут от много членове на Европейския парламент, които дойдоха да изразят подкрепата си за светкавичната акция, след като миналата седмица гласуваха категорично против концепцията за единен фонд и потвърдиха приоритета на селското стопанство.

Посланието достигна и до Европейската комисия. В рамките на акцията се проведе среща между ръководствата на Copa и Cogeca и комисаря по бюджета Пьотр Серафин. Комисарят беше отворен за изслушване и по-нататъшно обсъждане с европейските земеделски производители и представители на земеделските кооперативи. Той увери ръководството на Copa и Cogeca в ангажираността си с приоритизирането на продоволствената сигурност и запазването на подкрепата за сектора чрез Общата селскостопанска политика.

Дискусиите ще продължат в навечерието на предложението за бюджет на Европейската комисия, което трябва да бъде представено през юли. До получаването на ясни отговори Copa и Cogeca ще продължат мобилизацията си под различни форми, тъй като това е основополагащ въпрос за бъдещето на европейското селско стопанство.

Земеделието на ЕС е къщичка от карти, без яснота по бюджета на ОСП
4339
 

Последни материали
Виж
Сърбия отпуска субсидии за животни през 2026 г. – до 470 евро на глава
Полша си осигури пазар за местни продукти в в Япония и Южна Корея
Държавата търси решения
Кризата с картофите в Полша: рекордна реколта, но слабо търсене
Статистика на МЗХ
Вижте в кои области фермерите най-често споделят обща техника
БАБХ
Затворено е месодобивно предприятие в Пловдивско – открити са 36 тона месо без документи
В Северна Македония са изкупени около 30 000 тона прясно зеле
Свързани материали
Виж
Почвено плодородие
Все повече фермери прилагат консервационно земеделие
Заради новости в нормативите
450 служители в земеделието бяха обучени в био и агро-еко интервенциите
Министърът на финансите
Част от цената на горивата за агросектора може да бъде покрита от бюджета
Публикуван е каталогът на изложителите за БАТА АГРО 2026
Сумата може да се увеличи с 200%
Българското земеделие получава от ЕС заради бедствия 7,4 млн. евро
Който спре да произвежда, няма да се върне
Браншовици на среща с Андрей Гюров: Без спешна помощ секторът ще се срине
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини