Според неотдавнашно проучване на института ifo социалното приемане на задължителната застраховка срещу природни бедствия в Германия е по-голямо, отколкото се предполагаше. „Главно от съображения за справедливост много домакинства са готови да подкрепят застрахователна система, основана на принципа на солидарността, дори ако самите те едва ли ще се възползват пряко от нея“, казва експертът на ifo Мари-Терес фон Шикфус.
Малко под половината от домакинствата (39% „за“, 34% „неутрални“) се застъпват за задължителното застраховане, без да им е предоставена конкретна информация за него. Одобрението за нея се увеличи още повече, когато им беше предоставена конкретна информация за действителния размер на държавната помощ (а именно обезщетение до 80% от щетите след наводнение). Ефектът беше особено силен за незастрахованите преди това домакинства в региони, където рискът от наводнения е нисък. Това разкрива нова нагласа сред населението: Общата задължителна застраховка се смята за по-справедлива и социално по-ефективна от ad hoc държавната помощ.
„Населението все повече признава, че частно организираното задължително застраховане е не само икономически по-ефективно, но и по-справедливо“, казва изследователят от ifo фон Шикфус. „Това открива възможности за политическа реорганизация на разпоредбите срещу бедствия.“
Катастрофалните наводнения през 2021 г. причиниха щети за над 40 млрд. евро - по това време само около половината от жилищните сгради бяха застраховани. Това показа колко откъслечни са били финансовите разпоредби като предпазна мярка срещу щети, свързани с климата. На този фон изследователите са анкетирали над 8000 домакинства и 639 дружества за очакванията им относно държавната помощ и отношението им към задължителното застраховане. Изводите от Германия биха могли да бъдат полезни и за други европейски държави, тъй като в Европа като цяло се застраховат средно само 15 % от свързаните с климата щети в сравнение с 25 % в Германия.