През следващия 7-дневен период агрометеорологичната обстановка ще се определя от неустойчиво време. През повечето дни от периода развитието на земеделските култури ще протича с умерено темпо при средноденонощни температури, близки до климатичните норми за първата 10-дневка на май, се посочва в последната прогноза на агрометеоролога от Националния институт за метрология и хидрология (НИМХ) Дукена Жолева.
Очакваните повсеместни валежи през първата седмица от месеца ще подобрят почвените влагозапаси в горните слоеве и условията за протичане на началните фази от вегетацията на засетите пролетни култури. Валежите през периода ще се отразят благоприятно на пшеницата и ечемика, при които протичат критични по отношение на влагата фази – вретенене и преход към изкласяване, както и фаза изкласяване при ечемика на места в източните и южните райони. При царевицата и слънчогледа ще протича поникване и начално листообразуване.
През първите дни от май почвените температури в 10-сантиметровия слой в полските райони на страната ще бъдат с подходящи стойности за сеитбата на топлолюбивите пролетни култури: памук, фъстъци, фасул, дини, пъпеши и др.
През периода посевите с есенните житни култури трябва да се обследват за вредители: житна дървеница, житна пиявица, овесена листна въшка и при численост над прага на икономическа вредност е необходимо при първа възможност да се извърши третиране. При лозата трябва да се следи за появата на гъсениците от първото поколение на шарения гроздов молец и за повреди от акари (жълт лозов акар).
Честите валежи през периода ще създават благоприятни условия за развитие на гъбни болести. Очаква се увеличение на първичните зарази от мана по лозата, което изисква след стабилизиране на времето навременно профилактично пръскане.