Администрацията работи за ефективни и трайни решения за превенция срещу горските пожари, които да съответстват на климатичните промени, въздействието на инфраструктурата и човешкия фактор. Това беше обявено при днешното открива на Дните на иновации за опазване на природата от пожари в Казанлък, на което присъства и заместник министърът на земеделието и храните Стоян Тошев.
Проявата е във връзка с финализирането на проект, свързан с прилагането на иновативни технологии за справяне с проблема на горските пожари. Събитието е организирано от Лесотехническия университет, Община Казанлък и международния проект FIRE-RES по програма „Хоризонт 2020“, в партньорство с Изпълнителната агенция по горите, Националната служба за пожарна безопасност и защита на населението и Югоизточното държавно предприятие.
Зам. министърът обасни, че реализирането на проекти като този говори за осъзнаването на важността на проблемите с горските пожарш. Тошев посочи също, че през 2024 г. пожари са засегнали площ от 170 000 дка в страната, като почти 15 000 дка гори са опожарени върхово. Преките загуби са големи, но са неизмерими с нарушаването на екосистемите, дивечовите популации и обитания, както и с разрушаването на ландшафта в засегнатите региони.
Заместник-министър Тошев изрази задоволство, че Министерството на земеделието и храните и Изпълнителната агенция по горите са партньори в реализацията на проекта. Той обясни, че в Дните на иновации ще се видят демонстрации на различните елементи за справянето с пожари и синхронното действие на отговорните институции. „Част от програмата включва и занимания с подрастващи, и тези бъдещи стопани на гората трябва да имат съзнанието за опазване на зеленото богатство“, отбеляза още инж. Тошев. Той подчерта, че добрият пример, който ще се види на територията на община Казанлък може да се мултиплицира на територията на цялата страна.