След студеното за сезона време през изтеклия период с отрицателни минимални температури и валежи от сняг, нанесли непоправими щети по овошките и по встъпилите във фаза цъфтеж рапични посеви, през следващия 7-дневен период агрометеорологичната обстановка ще претърпи съществена промяна, се посочва в последната прогноза на агрометеоролога от Националния институт за метрология и хидрология (НИМХ) Дукена Жолева. В началото на втората 10-дневка на април се прогнозира повишение на температурите и подобрение на условията за развитие на земеделските култури.
През повечето дни от периода вегетацията на есенните житни култури ще протича с умерено темпо при средноденонощни температури, близки до климатичните норми за втората 10-дневка на април. Падналите повсеместни валежи през първата 10-дневка, надвишили в част от полските райони 40-50 литра на квадратен метър, а на места в Южна България – нормите за април (Пловдив – 57 литра, Хасково – 58 литра, Кърджали – 57 литра, Чирпан – 56 литра на квадратен метър), рязко подобриха почвените влагозапаси от важно значение за нормалното протичане на вегетационните процеси при зимните житни култури и засетите пролетници. Очакваните дъждове през периода ще поддържат високо съдържанието на влага в готрните почвени слоеве, което ще доведе до забавяне на сеитбата на слънчогледа след агротехническите срокове .
В края на периода при голяма част от посевите с пшеница ще се наблюдава фаза вретенене, през която растенията повишават изискванията си към влагата в почвата. При засетите в началото на пролетта посеви със слънчоглед ще преобладава фаза поникване.
През втората 10-дневка на април есенните житни култури трябва да се обследват за наличие на болести и вредители: брашнеста мана, септориоза, житна пиявица, пшеничен трипс, житна дървеница и др., а при численост над прага на икономическа вредност е необходимо своевременно третиране.