На фона на новите предизвикателства на световния пазар и натиска, оказван от търговските мита на Съединените щати, министърът на развитието на селските райони и храните Костас Циарас заяви, че е време за радикално преориентиране на нашия експортен модел и преработване на политиките в първичния сектор.
По време на дискусия с редактора и директора на вестник Agrenda Янис Панагос на форума в Делфи оповестена от пресцентъра на земеделското ведомство, министърът определи като стратегически приоритет изграждането на устойчивост на гръцкото селско стопанство и животновъдство, като специално отбеляза необходимостта от защита на сектора срещу климатичната криза, геополитическите сътресения и натиска на международните търговски споразумения.
„Първичният сектор преминава през критичен период и този критичен период е продиктуван от конкретни данни - на първо място от климатичната криза, която промени целия подход, всички очаквания и много повече, тя ни изправя лице в лице с, често пъти, неизбежни последици“, подчерта той.
Митата на САЩ и гръцките продукти
Той се спря специално на американските мита, които пряко засягат гръцките продукти, предназначени за износ: „Налагането на мита от американците всъщност засили и актуализира дебата за устойчивостта на първичния сектор“, каза Костас Циарас, като отбеляза, че значителна част от положителния търговски баланс със САЩ се основава на баланса в селското стопанство. Той се позова на уникалността на някои гръцки продукти, като ядливите маслини и фетата, и подчерта, че е необходимо „да се обсъди изключването на тези продукти, тъй като те безспорно са уникални“, като отбеляза, че маслиновото масло също не е конкурентоспособно на американското производство.
Въпреки това, изправен пред нововъзникващата ситуация, министърът отвори въпроса за стратегическо пренастройване на износа, като предложи преориентиране към нови пазари. „Пазари като Индия, ще добавя и страните от Близкия изток, Арабските емирства, арабските страни се предлагат за износ на гръцки продукти“, каза той, като отбеляза, че сега е моментът да се види препозиционирането на нашия експортен модел по отношение на продуктите от първичния сектор.
Европа и продоволствената достатъчност
Министърът подчерта необходимостта от продоволствена достатъчност в Европа. Всъщност той определи текущия европейски дебат за външното сближаване като важен кръстопът за селскостопанската политика на Съюза, като предупреди, че евентуалното влизане на Украйна или нови търговски споразумения от типа на Меркосур може да доведе до „пълно пренареждане на първичния сектор“.
Екстремните явления и предложение за нов европейски фонд
По отношение на бедствията, причинени от неотдавнашните студове, особено в Македония и Тесалия, министърът припомни, че „при големите метеорологични явления на климатичната криза правителството е доказало, че смело застава до производителите“. Като отбеляза, че за 5 години ELGA е изплатила повече от 1,65 млрд. евро обезщетения, когато общата сума на вноските не е надвишавала 800 млн. евро, министърът припомни, че е предложил „създаването на финансов инструмент (фонд за взаимопомощ) извън ОСП на европейско равнище“, за да се осигури солиден щит за подкрепа срещу повтарящите се катастрофални явления на климатичната заплаха.
Подкрепата за младите земеделски стопани е от решаващо значение
Що се отнася до плащанията, той заяви, че „обвързаните с производството плащания ще бъдат изплатени до Великден“ и подчерта, че „в рамките на месеца ще бъде отворена декларацията по OADR, много по-рано от всяка друга година“.
В същото време той призна, че проблемът със застаряващото селско население е дълбоко социален и многофакторен: „Земеделският производител, животновъдът, всеки, който участва в първичния сектор, трябва да вижда себе си като малък или голям бизнесмен“, подчерта той, давайки тон за нова селска идентичност, с акцент върху знанията, ноу-хау и организацията.