„В района на Добрич вече отписахме цветовете на рапицата. Причината не е толкова в отрицателните температури, а в това, че те се задържаха няколко поредни дни. Ето, днес сутринта термометърът отчете минус 3 градуса. Освен това падна и слана“, каза Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Въпреки измръзналите цветове, тя се надява, че растенията ще развият нови разклонения и цветове, които ще компенсират пораженията от началото на април.
„Повече ни тревожат полегналите пшеници и ечемик. Някои производители проведоха третирания с хербициди, което е стрес за посевите, малко преди снеговалежите. След това стресът се задълбочи от последвалия сняг от ниски температури. Най-притеснителни са полетата с най-напреднали в растежа си пшеници, които са навлезли във фаза вретенене, точно когато падна мокрия сняг и ги затисна. Проблемът ще е точно при най-хубавите посеви. Но дано се разминем с него“, заяви още Радостина Жекова.
„В Пловдивско малко колеги отглеждат рапица и досега никой не е сигнализирал, че посевът е в критично състояние. Предполагам, че те искат да видят какво е състоянието на растенията след 5-6 дни, за да преценят пораженията“. Това съобщи председателят на Съюза на зърнопроизводителите от Пловдив Людмил Работов. Според него обаче дори и да има измръзнали рапични цветове, растенията ще пуснат нови разклонения и ситуацията ще се нормализира.
Земеделците в района, които отглеждат рапица, от година на година стават все по-малко. Причината е в есенното засушаване.
През 2024 г. някои зърнопроизводители рискуваха и засяха семена от маслодайното растения към средата на септември. Малко след това паднаха 15-16 литра дъжд, който провокира растежа на културата. Последвалата двумесечна суша (следващият валеж беше на 28 ноември) накара стопаните да разорат полетата и да засеят житни, за да не губят реколта от нивите, поясни Работов.
В момента по-големите притеснения идват от полегналите заради снега житни култури, добави председателят.