Начало » Новини » Света
08.04.2025 г.

Заплатите в риболовния бранш на Русия са два пъти по-високи от средната заплата в икономиката

Заплатите в риболовния бранш на Русия са два пъти по-високи от средната заплата в икономиката

Вицепремиерът Дмитрий Патрушев говори на разширеното заседание на управителния съвет на Федералната агенция по рибарство. На събитието бяха обобщени резултатите от дейността на агенцията през 2024 г. и бяха определени по-нататъшни планове.

„Производството на водни биоресурси в края на миналата година надхвърли 4,9 млн. тона. Включително има увеличение на такива масови видове водни биоресурси като сайда и херинга. Уловът на ивасийска сардина стана рекорден за цялата постсъветска история и достигна 580 хил. тона. Обемът на руската аквакултура през 2024 г. е 380 000 тона. Показателите на собственото производство ни позволиха да задоволим напълно вътрешния пазар - показателят за самозадоволяване надхвърли 138%. .....нашият рибовъден комплекс работи стабилно и устойчиво. Това се потвърждава от икономическите показатели от година на година. Оборотът на отрасъла нарасна със 7% през миналата година и възлезе на 1,1 трилиона британски лири. Заплатите в риболовния бранш са два пъти по-високи от средната заплата в икономиката“, заяви Дмитрий Патрушев.

Вицепремиерът каза, че руските рибни продукти са били и остават едно от ключовите направления в структурата на агропромишления износ. През миналата година обемът на доставките е надхвърлил 1,9 млн. тона. Продължават да се появяват нови пазари и в момента местните рибни продукти се продават в над 90 държави. Русия запазва позицията си на световен лидер по отношение на доставките на замразена риба.

Голямата африканска експедиция

Що се отнася до научните дейности в сектора, през 2024 г. Общоруският научноизследователски институт по рибарство и океанография организира почти хиляда научни експедиции. За първи път през миналата година бяха проведени изследвания в акваториите на нови региони. Получените данни позволиха да се увеличат обемите на водните биоресурси, препоръчани за добив, и да се разширят районите за добив. Едно от най-важните събития беше стартирането на Голямата африканска експедиция. Руски учени и екипажите на два научни кораба проведоха изследвания във водите на пет африкански държави. Правителството отпусна 2,2 млрд. рубли за проекта.

Правителството също така продължава да подкрепя обновяването на изследователския флот на Росриболовото управление - строят се два кораба, които трябва да бъдат въведени в експлоатация през 2028 г. и ще позволят да се повиши ефективността на работата в тази област.

В руския рибен комплекс са заети над 125 хил. души, а модернизацията и цифровизацията на отрасъла увеличават търсенето на висококвалифицирани специалисти.  

Заплатите в риболовния бранш на Русия са два пъти по-високи от средната заплата в икономиката
3167
 

Последни материали
Виж
Междуведомствена на група ще анализира последиците от вредата на сивия царевичен хоботник
Приемът ще бъде отворен до 3 октомври
МЗХ стартира прием по интервенцията за залесяване и възстановяване
Агрополихим строи трети резервоар за амоняк и удвоява производството на азотни торове
КЗП
Потребителите ще могат да следят актуалните цени на храни и основни стоки
Работи се с европейски средства
До момента няма преведени средства за напояване от държавния бюджет
Нужни са проверки и от НАП и КЗП
БАБХ: Зеленчуците от Македония и Турция са чисти от пестициди
Свързани материали
Виж
Зеленски подписа закон, за изравняване на Украйна до европейските стандарти в рибарството и аквакултурите
Риба плакия
Черно море показва ранни признаци на възстановяване
ФАО публикува най-подробната оценка на морските рибни запаси
Румъния одобри държавна помощ за дизел за рибарите
МЗХ одобри 3 договора по ПМДРА за над 5,5 млн. лв.
Над 340 килограма риба е върната обратно във водата
Извадиха поредните километри бракониерски мрежи от бургаски язовир
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини