За втори път тази година минусовите температури напълно оставиха без цвят овощните дръвчета, което означава, че за четвърта поредна пролет фермерите ще са без доходи, а родният пазар ще бъде изпразнен от български плодове. Със сигурност няма как да очакваме родни кайсии, череши или сливи, защото природата се оказа безкомпромисна. А овощарите – беззащитни, защото нито могат да застраховат градините си срещу слани и измръзвания преди 20 април, защото застрахователите не го позволяват, нито пък могат да разчитат на особено големи обезщетения.
Минусовите температури от тази нощ са катастрофални за овощарите в цялата страна, съобщиха земеделци от Западна България, присъстващи на днешната среща с администрацията на МЗХ, проведена в рамките на информационната кампания за директните плащания.
И понеже за всички тях е ясно, че компенсации за подобни природни бедствия се изплащат само при 100% пропаднали площи, затова и фермерка попита шефа на дирекция „Растениевъдство“ в МЗХ Петър Кировски при какъв процент щети площите ще бъдат признати като „пропаднали“. Кировски припомни, че при градушки, каквито се случиха миналата година, се е допуснало изключение. Вместо само за 100-процентни поражения компенсации са давани и при 90 на сто обрулени градини. Мотивът е, че при останалите 10% от дръвчетата плодовете са били наранявани, с други думи са предразположени към бързо загниване. За самите градинари е било неективно да наемат берачи за малкото станали по дръвчетата плодове. Затова и обезщетенията са признавани и при 90% унищожени овошки.
По отношение на измръзванията тази пролет Кировски припомни, че по искане на овощарите при първите жестоки измръзвания през месец февруари комисиите по земеделие са били сформирани не в законово упоменатия срок, който е много кратък. Затова са изчакали дръвчетата да се развият, така че експертно да се установят реалните щети.
По повод тазнощните мразовити температури Кировски увери земеделците, че общинските комисии вероятно ще започнат да описват щетите към края на месеца, когато ясно се видят резултатите за плодните дръвчета.
Министърът на земеделието Георги Тахов също обяви, че всички стопани, чиито насаждения пострадаха от измръзвания през последните дни, ще получат помощ от държавата. Фермерите трябва да спазят нормативната уредба и да подадат заявления за обезщетение по схемата за държавна помощ. Подпомагане ще има не само за производителите на плодове и зеленчуци, но също и за зърнопроизводителите, ако има щети при посевите, съобщиха от МЗХ.
Тахов припомни, че екипът на МЗХ работи по учредяване на Взаимоспомагателен фонд за допълнително компенсиране на фермерите при управлението на рискове. За целта от тази година се удържат 1,5% от всички директни плащания, от средствата, предвидени за Кампания'2025. „Важно е да се знае, че условие за получаване на компенсации от Взаимоспомагателния фонд ще бъде наличие на активна застраховка на продукцията, сключена със застрахователна компания“, коментира министърът на земеделието и храните.