Във връзка с предстоящите великденски празници Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) ще проведе засилени проверки извън текущия официален контрол в обектите за производство и търговия с храни, пакетиращи центрове за яйца, складове за търговия на едро с храни, заведения за обществено хранене и търговски обекти за търговия на дребно, пазари и борси, съобщиха от пресцентъра на ведомството. В периода от 7 до 21 април включително ще бъдат извършени засилени проверки на производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни (агнешко месо, козунаци, яйца, включително боядисани, пресни зеленчуци и др.), както и на боята за яйца. Ще се следи за произхода и правилното съхранение на суровини и храни, сроковете на годност и условията на съхранение, придружаващите документи за коректното етикетиране, маркировка, сграден фонд и оборудване и др.
По отношение на предлагането на трупно агнешко месо ще се контролира наличието и цветът на здравната маркировка (син цвят – месото е с произход България, червен цвят – с произход, различен от българския), както и предоставянето на информация за страната на произход на месото. В случаите на предлагане на размразено месо като охладено инспекторите ще контролират коректното представяне на тази информация на етикета. Ще се съблюдава начинът на съхранение, етикетирането, маркирането и срокът на годност на яйцата.
По време на почивните дни и официалните празници ще бъдат осигурени дежурни инспектори във всички областни дирекции по безопасност на храните, които да осигуряват дейността на контролния орган и да реагират на сигнали на граждани.
При съмнения за нередности всеки потребител може да подаде сигнал на горещата телефонна линия на БАБХ 0700 12 299 или през контактната форма на официалния сайт на агенцията.
Съвети при избора на продукти за Великденската трапеза
В навечерието на Великден от БАБХ припомнят на потребителите основните изисквания за безопасност и правилен избор на храни. Закупуването на продукти от регламентирани търговски обекти гарантира тяхното съответствие с действащите нормативни изисквания и минимизира рисковете за здравето, препоръчват оттам.
Агнешко месо
Потребителите трябва да закупуват агнешко месо само от регламентирани търговски обекти, които са под официален контрол. Това гарантира, че месото произхожда от лицензирани кланици, преминало e задължителен ветеринарно-санитарен контрол и е безопасно за консумация.
Произходът на месото трябва да бъде ясно обозначен на етикета. Ако продуктът се предлага неопакован, търговецът е длъжен да предостави информация за неговия произход на щанда. Месото може да се продава и размразено, като това задължително трябва да бъде посочено на етикета.
Яйца
Върху черупката на яйцето има маркировка, която показва държавата на произход, начина на отглеждане и номера на животновъдния обект. Яйцата, с произход България, са маркирани с буквите „BG“.
Бои за яйца
Боите за яйца, предназначени за хранителна употреба, трябва да съдържат само одобрени оцветители, включени в европейския списък за добавките в храните, изписани с наименование и Е-номер. Производителите и вносителите носят отговорност за използването на тези добавки.
При избор на боя за яйца потребителите трябва да обръщат внимание на следните задължителни данни върху опаковката:
Списъкът на вложените оцветители с техните Е-номера трябва да бъде обозначен на видно място върху опаковката, с четлив шрифт и с изискващата се големина на буквите.
Потребителят следва да бъде информиран и за другите компоненти, съдържащи се в боята (например сол и др.)
Начин на употреба.
Партиден номер и срок на годност.
Наименование и адрес на производителя, дистрибутора или вносителя.
Ако липсва информация за състава или произхода на продукта, потребителите следва да се въздържат от покупка.
Козунак
В търговската мрежа се предлага голямо разнообразие от козунаци. Закупуването e въпрос на избор и внимателно прочитане информацията за вложените съставки в продукта.
Всички съставки, включително използваните добавки и алергени, трябва да бъдат ясно обозначени на етикета съгласно Регламент (ЕС) № 1169/2011 относно предоставянето на информация за храните на потребителите.
Важно е да се знае:
Козунаци, съдържащи оцветител, трябва да имат ясно обозначен Е-номер на етикета (разрешен е Е 160а – бета-каротин (естествен оцветител, допустим за влагане в козунака)).
Козунаци, съдържащи подсладители вместо захар, трябва да бъдат задължително етикетирани с надпис „Козунак с подсладител(и)“.
Закупуване на храни онлайн
Все повече потребители поръчват козунаци и други хранителни продукти чрез онлайн платформи. БАБХ поддържа публичен регистър на операторите, които извършват търговия с храни от разстояние. Само търговци, вписани в този регистър, подлежат на официален контрол.
Потребителите трябва да се уверят, че закупуваните онлайн храни са с ясен произход и пълен етикет, включващ информация за производителя, състава и срока на годност. Закупуването на храни от нерегистрирани търговци крие сериозни рискове за здравето, тъй като техният произход и условията на производство са неизвестни и не са под контрола на БАБХ.
Оттам напомнят, че информираният избор е ключът към безопасното потребление на храни.