Законопроектът за веригата на доставки на земеделски продукти и храни обещава да изкара на светло бизнеса на прекупвачите. Документът все още не е публикуван за обществено обсъждане, но Синор.БГ го получи и разгледа.
В чл. 5 е предвидено първите изкупвачи на земеделска продукция задължително да бъдат регистрирани в електронен регистър, който МЗХ ще създаде до година след влизане в сила на закона. От тези посредници ще се изисква до 20-то число на всеки месец да подават информация за изкупени количества и среднопретеглените изкупни цени от предишния месец. Това ще е възможно да се извършва с електронен подпис или ПИК, издаден от НАП.
Първите изкупвачи ще фигурират в регистъра с ЕИК/БУЛСТАТ, име и адрес на фирмата, вид на изкупуваните стоки и среднопретеглени изкупни цени по продукти. Вписването в регистъра ще става чрез областните дирекции „Земеделие“.
За да се извършва покупко-продажба на земеделски продукти и храни, е задължително да има договор между земеделския стопанин (или организация или група на производители) и купувача, с минимален срок от 6 месеца. Той може да бъде писмен или електронен. Договорът ще е подробен и ще посочва продуктите и цените, на които ще се изкупуват. Всяка конкретна цена трябва да осигурява на производителя не по-малко от 10% надценка върху стойността на разходите. Необходимо е в договора да се посочат количествата, които ще се изкупуват, сроковете и начинът на плащане и други.
Ще има и втора екетронна система за проследяемост по веригата на доставки към Министерството на икономиката и индустрията (МИИ). В нея ще има публична и специализирана част.
Информация в системата ще ползват МИИ, новосъздадена Обсерватория на веригата на доставки (към правителството), Министерството на финансите, НАП, агенция „Митници“, Държавната комисия по стокови борси и тържица, Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите.
Търговците ще са задължени да се регистрират в електронната система на МИИ и да предоставят информация за вида на земеделските продукти, количествата, среднопретеглената покупна и продажна цена по клас и качество. Електронната система ще бъде включена до година след активирането на закона.
Бъдещата обсерватория ще изследва производствените разходи на земеделския производител, разходите за преработка и за дистрибуция, и разпределението на добавената стойност по цялата верига на доставки. Тя ще публикува всяко тримесечие обобщени данни, а веднъж годишно ще изготвя към Народното събрание годишен доклад. Обсерваторията трябва да действа по Правилник, който Министерският съвет се задължава да напише и приеме в 6-месечен срок от влизането в сила на закона.
В законопроекта са предвидени санкции за тези, които нарушават текстовете му. Така например, ако първият изкупвач оперира, без да се е вписал в регистъра към МЗХ, той ще бъде глобен с 5 000 до 20 000 лева, а при повторно нарушение санкцията се увеличава три пъти.
В случай, че първият изкупвач не е сключил договор с производител, ще бъде наказан с 10 000 до 40 000 лева глоба или имуществена санкция. В същия размер ще бъдат санкционирани търговците, които не са уговорили изрично с производителя условията за промоции и реклами.
Ако търговците не са се регистрирали с ЕИК в електронната система на МИИ, подлежат на глоба от 20 000 до 50 000 лева.