Начало » Новини » Страната
15.02.2025 г.

Предприемат законодателни промени и мерки срещу нелоялни практики на пазара

С цел ограничаване на прекупвачите и на покачването на цените на храните
Предприемат законодателни промени и мерки срещу нелоялни практики на пазара

Снимка: МС

Законодателни промени с цел скъсяване веригата на доставки, ограничаване на прекупвачите и на утежняването на цената, както и действия за недопускане на нелоялни и силови практики на пазара – това са част от мерките, които правителството ще предприеме след свиканото от министър-председателя Росен Желязков съвещание за цените на храните, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.  Желязков подчерта, че държавната намеса трябва да доведе до справедливи обществени отношения между всички участници в агрохранителната верига, както и до справедлива пазарна и достъпна цена за крайния потребител.

Като примери за нелоялни и силови практики той посочи отложените плащания, едностранно налаганите такси и санкции и едностранното налагани стимули, увеличаващи цената. Следва да наложим прекия достъп на местния производител до крайния клиент в сътрудничество с общините и общинските структури, категоричен бе министър-председателят. Във взаимодействие с Комисията за защита на конкуренцията ще бъдат установени нелоялните търговски практики, скритите форми на концентрация и съгласуваните практики по вертикала. В тази връзка Желязков призова Народното събрание бързо да обнови състава на антимонополния орган, защото дейността му е изключително важна за регулирането на пазара.

Във възможно най-кратки срокове Националната агенция за приходите ще изготви анализ за дейностите на търговските вериги, като се тръгне от производителя и се стигне до крайния потребител, включително колко са посредниците, каква  надценка всеки от участниците начислява, финансовата дисциплина на всеки по веригата, ДДС. Агенция „Митници” също ще направи анализ по линия на вноса от трети страни и вътрешнообщностните доставки.

До месец ще бъде изготвена и законодателната инициатива по темата, която Министерският съвет ще внесе в парламента. Министърът за земеделието и храните Георги Тахов обясни, че целта на новия закон е да нормализира отношенията по цялата верига – от първично производство през преработватели, през дистрибуцията на първичните продукти, както и търговията на едро и дребно. По думите му е важно земеделските производители да получат справедливи и достатъчни доходи за произведената от тях продукция, защото към момента съществува дисбаланс. „В момента има дисбаланс на пазара.  Чрез закона, който в момента е законопроект, ще се опитаме да осигурим допълнителната им защита, както и да дефинираме нелоялните търговски практики“, обясни Тахов, цитиран от дирекция „Връзки с обществеността и протокол” в оглавяваното от него ведомство.

Законопроектът ще обхване и проблема с нелоялните търговски практики. Ще постигнем и облекчение за потребителите, твърди министърът на земеделието. Той беше категоричен, че ще се подходи много разумно по темата, така че да бъдат регулирани договорите по цялата верига, а не изкуствено да се налагат цени и да се ограничават надценки.

Тахов обърна внимание и на друг проблем – относно сдружаването на производителите, което по думите му също е от голямо значение за позицията им в преговорния процес на пазара. „Докато няма едно солидно обединение, което евентуално нормативно ще може да се регулира през Закона за кооперативите, те винаги ще бъдат в по-слаба позиция в преговорния процес”, убеден е той.

Работата по законопроекта започва още в понеделник, 17 февруари.

Не влизаме в търговска полемика с големите вериги, категоричен беше Желязков и обяви, че още следващата седмица ще им бъде отправена покана за диалог. Целта е да постигнем краен ефект по непротиворечив, законосъобразен и европейски начин, изтъкна той.

Министърът на финансите Теменужка Петкова представи данни във връзка с еднодневния обявен бойкот от миналата седмица, които сочат, че на 12 февруари оборотите на големите вериги за храни са били на стойност 27 300 000 лева, а на 13 февруари оборотите намаляват до 19 400 000 лева, което е спад от 28,8%.

Предприемат законодателни промени и мерки срещу нелоялни практики на пазара
2299
 

Последни материали
Виж
НСИ
Изненадващо, но вредните емисии над България намаляват
Предстои разглеждане по комисии в НС
Законопроект за кадастъра изисква собствениците на имоти да бъдат уведомявани, ако земята им е отнета по давност
НСИ - предварителни данни за 2024 г.
Дългът на страната е нараснал от 33,2 на 48,8 млрд. лв. за четири години
По ПРСР
Одобрени са 15 общински проекти за енергийна ефективност
С бюджет от 135 млн. евро стартира програмата за преработка и маркетинг на селскостопански продукти в Гърция
Мнението на бранша
Между 50 и 100 на сто са измръзванията при ранните малини и ягоди
Свързани материали
Виж
Резултат от адекватна политика
Турция може да се превърне в световен складов център за храни
Спрямо февруари е 0,2%
Годишната инфлация през март пак е 4%, домати и пипер са поскъпнали с над 8 на сто
България е стартирала 39 процедури за износ на български селскостопански и хранителни продукти за Китай
Законопроектът за агрохранителната верига е абсурден. Магазини в пощите са дим
Законопроектът за надценките на министър Тахов ще надуе инфлацията над 50%
Стокообменът между България и Азербайджан може да се увеличи
Първо представяне на проектозакона
Защитни цени за фермерите и регистър за първите изкупвачи – в новия закон за агрохранителната верига
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини