Начало » Новини » Страната

Няма недостиг на вода в България, според Евростат

Синор.БГ / 24.03.2025 г.
Няма недостиг на вода в България, според Евростат

С повишаването на температурите всяка година, зачестяването на сушите и нарастващия натиск върху водните ресурси въпросите, свързани с експлоатацията и недостига на вода, стават все по-важни.

Индексът за експлоатация на водата плюс (WEI+) помага да се разбере нивото на недостиг на вода, като измерва общото потребление на вода като процент от наличните възобновяеми ресурси на прясна вода за дадена територия и период. Стойности над 20 % обикновено се считат за признак на недостиг на вода, а стойности над 40 % показват сериозен недостиг на вода.

През 2022 г. индекса WEI+ в ЕС е 5,8 %, което представлява увеличение с 0,9 процентни пункта (пп) от 2000 г. насам. Това е най-високата стойност от началото на събирането на тези данни през 2000 г.  

За България, както е видно от графиката на Евростат, индексът е определен на 1,2%, или страната ни се намира далече от стойностите за признаци на недостиг на вода. 

Сред държавите от ЕС Кипър регистрира индекс 71,0%, което показва, че използването на сладководните ресурси е неустойчиво. През 2000 г. WEI+ в тази страна от ЕС вече е бил 59,5 %.  

През 2022 г. Малта и Румъния са имали стойности от 34,1 % и 21,0 %. Гърция, Португалия и Испания със стойности съответно 13,8 %,10,1 % и 8,8 % бяха под прага от 20 %, но все пак над повечето държави от ЕС. Освен това регионалните различия и тежестта на недостига на вода през летните месеци не се виждат в тези средногодишни национални стойности. Особено в Южна Европа недостигът на вода може да бъде сериозен проблем през пролетта и лятото, утежнен от големия натиск върху водните ресурси поради нуждите на селското стопанство, общественото водоснабдяване и туризма.

Няма недостиг на вода в България, според Евростат
4848
 

Последни материали
Виж
Втора оценка
НСИ отчита 4-процентен ръст в цените на агропродукцията през 2025 г.
Румънските фермери са в тежка криза и искат спешна намеса от държавата и ЕС
Испания отменя ограниченията за птицевъдството след овладяване на птичия грип
Секторът решава за протеста днес
Радостина Жекова: С 50% по-високи разходи и евтино зърно не можем да се справим
Три дни преди изборите
Директорите на горските стопанства в Сатовча и Елешница са освободени
Почвено плодородие
Все повече фермери прилагат консервационно земеделие
Свързани материали
Виж
За по-малко от три дни
На кого му пука?! - постът, който светкавично уреди поливна вода за фермер
Турция въвежда централизирано управление на водите
Пчелина почти прелива
Язовирите за напояване са пълни средно на 62% от общите им обеми
Инициативите в България
На 22 март отбелязваме Световния ден на водата
Съвети за градинаря
Тънкости за правилно поливане на разсада
Още 1,5 млн. за питейна вода
Държавният резерв получава 30 млн. евро за изкупуване на хлебно и фуражно зърно
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини