Начало » Пазари » Зърно
24.03.2025 г.

Турция ще стане най-големият износител на макаронени изделия в света

Турция ще стане най-големият износител на макаронени изделия в света

Тази амбициозна прогноза оповести главният редактор на списание Miller Намик Кемал Парлак  по време на международната конференция Russian Durum Day 2025. Според Кемал Парлак обемът на световния пазар на тестени изделия през  2023 г. е възлизал на 4,864 милиона тона или 6,537 милиарда долара.

Най-големите вносители на тестени изделия в света са САЩ, Германия, Франция, Великобритания и Япония. Италия в момента е на първо място на световния пазар на тестени изделия, а Турция е на второ място, каза Намик Кемал Парлак.

От 2014 г. насам делът на Турция на световния пазар на паста бележи устойчив ръст. През 2023 г. Италия е изнесла 1,941 млн. тона паста, в сравнение с 1,246 млн. тона експортирани от Турция. Съгласно предварителните данни на Miller през 2024 г. износът на Турция бележи ръст до 1,458 млн.т, а за 2025 г. са планирани 1,5 млн. тона експорт. През 2024 г. Турция натовари тестени изделия за  повече от 165 страни.

Намик Кемал Парлак отбеляза, че доставките за държавите  от ЕС са ограничени с квота от 20 хиляди тона, а за САЩ – с вносно мито от 64%. В момента в Турция има 25 завода за производство на паста с общ капацитет от 3 милиона тона годишно. Те произвеждат около 2 милиона тона паста годишно, изчисли главният редактор на списание Miller.

През следващата година ще започнат работа още шест предприятия, като общият капацитет на турските производители на макаронени изделия ще се увеличи до 4 млн.т  годишно. Според Намик Кемал Парлак  това ще позволи на Турция да стане лидер в износа на макаронени изделия в световен мащаб.

Турция ще стане най-големият износител на макаронени изделия в света
241134
 

Последни материали
Виж
След топла зима, измръзнала рапица, закъсняла пролет и градушка
Лошото време удари реколтата от пчелен мед в Ямболско и повишава цените
Корупция в земеделието: Гърция реформира системата за разпределение на европейските земеделски субсидии
ТОП-5 страни-вносители на украинска агропродукция през май 2025 г.
И при царевицата се очертава силна година благодарение на напояването
В Румъния очакват рекордна пшенична реколта между 14 и 15 милиона тона
Средният добив е едва 153 кг/дка
95 тона е цялата продукция от череши, прибрана до края на май
Пчеларските организации на среща в министерството
Ще се прави нова платформа ЕПОРД, от която пчеларите се информират за пръскания
Свързани материали
Виж
Жътвата започна
Турция обяви изкупни цени за хлебна и твърда пшеница, и ечемик
Съседката отказва транзита на животните
Ирак е готов да плати висока цена за български говеда, но Турция спъва износа
Айдинските борови фъстъци получиха географско означение от ЕС
Изключението са царевицата и слънчогледът, големият срив е при плодовете и ядките
Турската статистика прогнозира спад на реколтите от земеделски култури
Турция раздава безплатно до 30 разплодни говеда по мащабна програма за развитие на животновъдството
Турция изплати над 3 милиарда лири на турските фермери
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини