Очакваният ръст на цените на произведения в Украйна слънчогледпопадна под въздействието на допълнителните мита, налагани от президента на САЩ Доналд Тръмп върху селскостопанската продукция от Мексико, Канада и Китай, както и на възможните подобни действия спрямо европейските продукти, обявиха анализатори на селскостопанския кооператив „ПУСК”, създаден към Украинската селскостопанска рада, цитирани от електронното издание АПК-Информ. Посочените решения на Тръмп предизвикаха незабавна реакция на международните пазари и промениха баланса на пазара на растителни масла, по-конкретно на соевото и слънчогледовото, изтъкват анализаторите.
„Изглеждаше, че всичко се развива положително – сезонните фактори подкрепяха тенденцията към ръст на цените. Новините за възможни мита върху европейските стоки преобърнаха нещата. Цената на соевото масло падна рязко за последните няколко дни и това засяга и пазара на слънчогледово масло. Вече загубихме приблизително 5-10 долара на тон при слънчогледовото масло за последната седмица. Сезонният модел все още сочи към възможност за ръст на цените на слънчогледа през март и април, но търговските войни на Тръмп най-вероятно ще сдържат този ръст. Имаше очаквания, че пазарът ще достигне нива от 29 хил. – 29 500 хривни за тон (701-713 долара по текущия курс – бел. ред.). Сега тази вероятност намаля. Сега цената на слънчогледа се очертава около 28 хил. хривни за тон (677 долара – бел. ред.), като е възможно краткосрочно повишение”, смятат от кооператива.
Неговите анализатори коментират също, че цените на слънчогледа, произведен в Украйна, навлизат в период на нестабилност. „Ако соевото масло продължи да поевтинява, то и слънчогледовото може да загуби още 10 долара на тон през следващите дни. Това ще повлече след себе си и слънчогледа, като още през тази седмица може да се стигне до допълнително понижаване от 200-300 хривни (4,83-7,25 долара – бел. ред.) на тон”, твърдят те.
Впрочем според експертите на кооператива украинският слънчоглед може и да се облагодетелства от търговските войни на САЩ въпреки неблагоприятните фактори. „Американското соево масло може на практика да изчезне от европейския пазар или да сведе наличието си там до минимум. Това означава, че Европа ще търси алтернативи – вероятно в аржентинското соево масло и може би в палмовото. Част от търсенето обаче ще се прехвърли към слънчогледовото масло”, убедени са те.