Европейският млечен борд (ЕМБ) приветства част от представената от Европейската комисия Визия за земеделието и храните, в която са идентифицирани много от основните предизвикателства. „Особено положително е, че в нея се посочва целта за земеделски сектор с качествени храни и справедливи условия на труд и живот“, казва председателят на ЕМБ Кяртан Поулсен. Той добавя, че сега това трябва да бъде придружено от амбициозно изпълнение, което да предложи реални решения за земеделските стопани, които са в нестабилна позиция във веригата на стойността. Това обаче също така означава, че сегашната ориентация към износ и дерегулация трябва да бъде значително намалена и да отстъпи място на стратегия, която отделя необходимото внимание на вътрешното производство и производителите от ЕС.
Предизвикателства в селскостопанския сектор
Доходите на земеделските производители: Доходите на земеделските стопани остават значително по-ниски от средните в другите икономически сектори. При формулирането на мерки за постигане на справедлив жизнен стандарт трябва да се вземат предвид всички източници на доходи, включително приходите на пазара. Земеделските стопани трябва да имат по-добри доходи от пазара, за да могат да правят необходимите инвестиции в своите стопанства. Това означава, че настоящите дисбаланси в хранителната верига трябва да бъдат изравнени, тъй като производителите са в най-неблагоприятно положение. Няма да бъдат толерирани практики, при които земеделските стопани са системно принуждавани да продават под себестойност.
Стандарти за внос: За да се осигури справедлив и устойчив контекст за конкуренция, Комисията работи за по-голямо уеднаквяване на производствените стандарти за вносните продукти, особено що се отнася до използването на пестициди и хуманното отношение към животните. Комисията ще гарантира, че съответните насоки за безопасност на храните се прилагат и изпълняват по подходящ начин, като създаде специална работна група за засилен контрол на вноса.
ЕМБ призовава за решително прилагане!
Както подчертава председателят на ЕМБ Кяртан Поулсен, ЕМБ признава, че визията на Европейската комисия засяга някои важни моменти. Тези аспекти обаче не могат да съществуват във вакуум и трябва да бъдат придружени от конкретни мерки и реформи.
Осигуряване на справедливи доходи за земеделските производители
Забрана на цени, по-ниски от производствените разходи: Трябва да има конкретни мерки, които да гарантират, че земеделските стопани не са принудени да продават продуктите си на цени, които не покриват производствените им разходи. Важно е да се отбележи, че производствените разходи трябва да отчитат реалните производствени разходи, които включват подходящо възнаграждение на производителите и разходите за допълнителни услуги. ЕМБ призовава тази практика да бъде включена в черния списък на Директивата за УТП. Всъщност ЕМБ е изготвил проект на законодателен текст, който предвижда задължително определяне на цени, които са по-високи от производствените разходи, в рамките на цялостна рамка.
Задължителни договори при справедливи условия:
Задължителните договори между земеделските стопани и производителите, които бяха предложени от Европейската комисия в края на 2024 г. като част от реформата на общата организация на пазара, трябва да включват клауза, която гарантира цени, по-високи от производствените разходи.
Кооперативите и техните членове вече не трябва да бъдат освобождавани от правилата за задължителни договори.
Осигуряване на икономическа жизнеспособност на устойчивото земеделие
Усилията за опазване на околната среда трябва да си струват: Екологичните услуги, предоставяни от земеделските стопани, трябва да се заплащат по подходящ начин от пазара, така че разходите им да бъдат компенсирани, включително и с подходящ марж на печалбата.
Вносът не трябва да подкопава усилията: Стандартите на ЕС не бива да се размиват от вноса. Трябва да се въведат и прилагат огледални клаузи, а селскостопанските продукти да не се включват в споразумения за свободна търговия. Комисията трябва да бъде много по-амбициозна в тази област. Тя трябва значително да ограничи сегашната експортна ориентация, за да стабилизира вътрешното производство и да се погрижи за земеделските производители в ЕС.
Подобряване на управлението на кризи
Кризисният инструмент на ЕМБ е ефективен инструмент, който създава стимули за балансирано производство и противодейства на ценовия срив. Той трябва да бъде интегриран в Общата организация на пазара (ООП) в рамките на Обсерваторията на пазара на мляко, за да се гарантира дългосрочно управление на кризи.
Засилване на прозрачността в хранителната верига
Обсерваторията на агрохранителната верига (AFCO) трябва да допринася активно за прозрачността на разходите в хранителната верига. Трябва да се използват методики като изчисляването на разходите на БАЛ, за да се изготвят реалистични данни за производствените разходи, които да служат като основа за справедливи цени.
Визията на Европейската комисия е важна отправна точка. Нуждаем се обаче от по-амбициозни мерки, за да създадем селскостопански сектор, който да е справедлив, устойчив и устойчив на бъдещето, заключават от ЕМБ.