Начало » Новини » Страната
18.02.2025 г.

Цените на селскостопански производител у нас са нараснали в края на 2024 г.

Поевтиняват подуктите и услугите за текущо потребление в сектора
Цените на селскостопански производител у нас са нараснали в края на 2024 г.

Индексът на цените на производител в селското стопанство за четвъртото тримесечие на 2024 г. се е повишил с 8.6% спрямо същия период на 2023 г., като в растениевъдство ръстът е с 11.5%, а в животновъдство – с 0.9%, сочат данни на Националния статистически институт.

През четвъртото тримесечие на 2024 г. на годишна база цените на селскостопанската продукция са се увеличили с 3.1%, като в растениевъдството ръстът достига 4.5%, но в животновъдството намаляват с 0.6%.

В растениевъдството през четвъртото тримесечие на 2024 г. на годишна база най-значим ръст отбелязват цените на техническите култури – 31.3%, след като слънчогледът поскъпна с 34.1%.Тенденцията се запазва и за цялата минала година спрямо 2023 г., като увеличението на цените на техническите култури е с 20.9%.

В животновъдството през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същия период на на 2023 г. цените на живите животни се понижават с 2.5%, докато цените при продуктите от животновъдството бележат ръст от 5.7%. За цялата 2024 г. спрямо 2023 г. намаление бележат цените на живите животни – с 4.3%, докато цените на животинските продуктите се повишават – с 4.7%.

Индексът на цените на продуктите и услугите за текущо потребление в селското стопанство за четвъртото тримесечие на 2024 г. е по-нисък с 2.2% на годишна база и с 5% през миналата година като цяло спрямо 22023 г. .Най-силен спад спрямо 4-ото тримесечие на 2023 г. отбелязват цените на: електроенергията и горивата – с 8.0%, и на минералните торове – с 6.7%. През 2024 г. като цяло спрямо предходната година най-голямо е намалението при цените на: минералните торове – с 21.0%, и на фуражите – с 6.5%.

Цените на селскостопански производител у нас са нараснали в края на 2024 г.
6075
 

Последни материали
Виж
От началото на сезона обаче е отчетено значително отстъпление
Износът на царевица от Украйна надхвърли 1 милион тона през юни
При рапицата и захарното цвекло обаче очакванията са коригирани надолу
MARS повиши слабо прогнозите за добивите от зърно в ЕС
Извънредните проверки заради преминаването към еврото
В 43 обекта са открити храни с рязко увеличение на цените
Парите са субсидия за фермерите
Парламентът одобри „Напоителни системи“ да получава от хазната до 30 млн. евро
Доцeнт в Института по икономически изследвания при БАН
Огнян Боюклиев: При надценките на храните е невъзможно да се контролира всеки търговец
Цената на рапичното семе в Европа пикира надолу
Свързани материали
Виж
Извънредните проверки заради преминаването към еврото
В 43 обекта са открити храни с рязко увеличение на цените
Евростат
С 40% по-високи са цените на някои родни млечни продукти и яйца в сравнение с ЕС
Други държави вече го прилагат
Законопроект предлага да се публикуват електронно и ежедневно цените на храните във веригите
Доклад на Синор.БГ
Гореща седмица: Жътва и европрокурори в МЗХ, охладени с една минерална вода
Производството също се свива, а положението е най-зле в основни региони
В Испания овчето мляко поевтиня с над 20 на сто през април на годишна база
Движение в цените на храните - НСИ
Нула процента инфлация за май, годишната – 3,7 на сто
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини