Начало » Новини » Страната

Започна приемът на заявления за подпомагане за „Напоителни системи“ ЕАД

С бюджет от 90 млн. евро
Синор.БГ / 17.02.2025 г.
Започна приемът на заявления за подпомагане за „Напоителни системи“ ЕАД

Министерство на земеделието и храните стартира приемът заявления за подпомагане по интервенция „Инвестиции в инфраструктура за напояване“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на 2023-2027 г., с бюджет в размер на 90 млн. евро.

Допустим кандидат по приема е „Напоителни системи“ ЕАД.  Дружеството е 100% собственост на държавата, в лицето на МЗХ. Съгласно направеното изследване на Световна банка за състоянието на водния сектор, предприятието „Напоителни системи“ ЕАД стопанисва 95% от хидромелиоративната инфраструктура в България и е основния доставчик на вода за напояване.

С предвиденото подпомагане ще се постигне по–ефективно използване на водата за напояване. Целта на интервенцията е да се създадат условия за поддържане на доброто състояние на водните тела, като се насърчат и  икономиите на вода. Предвижда се внедряването на енергийно ефективни технологии и намаляване на водовземането чрез понижаване загубите на вода и смекчаване на натиска от климатичните промени.

С новите възможности за инвестиции ще се подпомогне възстановяването на съществуващата линейна инфраструктура извън земеделските стопанства и съоръженията към нея, изцяло свързани с напояване. Чрез тях ще се достигнат високи нива на управление и качествени услуги за доставка на вода на земеделските стопани.

Приемът ще бъде отворен до 17 април 2025 г., като подаването на заявленията за подпомагане по интервенцията ще бъде изцяло по електронен път чрез Системата за електронно управление (СЕУ).

Започна приемът на заявления за подпомагане за „Напоителни системи“ ЕАД
5042
 

Последни материали
Виж
Може ли костното брашно да замести калциевите и фосфорни торове?
При спад от близо 40 на сто в доставките за чужбина като цяло
Украйна е увеличила над 6 пъти изнесените количества ечемик за Турция
Канада е осигурила 75 на сто от доставките от началото на сезона
Ръстът на вноса и обилното предлагане натискат цените на рапичния шрот в ЕС
Цените се понижават слабо, но се стабилизират при фуражния ечемик
Българската мека пшеница победи и на международния търг в Тунис
Кампания 2025
ДФЗ преведе и обвързаната подкрепа за животновъдите
МОСВ
Общините, които получават безвъзмезден достъп до минерални води през 2026 г.
Свързани материали
Виж
Схемаджийство в действие
Кухи фирми източват Държавния поземлен фонд, от НАЗ повторно искат законови промени
Европейски индекс
България е далеч от държавите-бавачки в контрола на храни и вейпове
Тютюнопроизводителите и занапред ще получават държавна подкрепа
Министър Вътев: Няма как държавен контролен орган да постигне такъв контрол, че всичко да е под контрол
Съединените щати на Кайласа щели да осигурят селскостопанска помощ
Уволниха висш агрочиновник в Парагвай за подписан документ с несъществуваща страна
Социални помощи ще има за хора с доходи под 526 лева
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини