Начало » Новини » Страната
05.02.2025 г.

Поддържането на защитените природни територии е приоритет за МЗХ

Поддържането на защитените природни територии е приоритет за МЗХ

Екипът на Министерството на земеделието и храните и Изпълнителната агенция по горите полагат целенасочени усилия за опазване на уникалния ландшафт и местообитанията в природните паркове на България. Защитените територии имат огромно значение за отдиха и здравето на населението и поддържането им е приоритет за нас. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев в Шумен при отбелязването на 45-годишнината от обявяването на Природен парк „Шуменско плато“ за защитена територия.

Заместник-министър Янчев поздрави участниците в събитието от името на министъра на земеделието и храните Георги Тахов. Той припомни значението на защитените територии като функциониращи екосистеми, съхраняващи ценни растителни и животински видове, както и предоставяните от тях ползи за населението в урбанизираните територии.

Природен парк „Шуменско плато“ е ценен обект за науката, туризма и образованието. Там се съчетават уникален релеф, разнообразен растителен и животински свят, и културно наследство, заяви още заместник-министър Янчев и допълни колко са важни заниманията с ученици, които екипът на парка организира, за да възпита в децата отговорно отношение към природата и опазването на биоразнообразието.

На събитието беше обявена нова обществена инициатива за възстановяване на местността „Лъвчето“ и изграждане на заслон с помощта на доброволци.

В отбелязването на празника участваха още кметът на Шумен проф. Христо Христов, представители на научните среди, неправителствени и доброволчески организации с фокус върху опазването на природата.

Поддържането на защитените природни територии е приоритет за МЗХ
1642
 

Последни материали
Виж
Какво обсъди МЗХ с гълъбовъдите
8869 производители на царевица получиха над 21 млн. лева извънредна помощ
Форум В Стара Загора
АЧС извади българското свиневъдство от строя за цели две години
Турция се похвали с най-добрия риболовен сезон на паламуд
2024 г. беше най-топлата година, регистрирана за Европа
Европа е най-бързо затоплящият се континент, пострадаха 413 000 души през 2024
УС на ДФЗ
Одобрени са помощите за изложения за БФС и за някои животновъдни организации
Свързани материали
Виж
Работна група обсъди насоките за предстоящия прием за консултантски услуги по Стратегическия план
Мнения
Плугчиева се обяви против „калинките“ в горите
Горските педагози са обучили над 15 000 деца през 2024 г.
Днес Турция изплаща помощи за над 5 милиарда лири на фермерите
Акция на МЗХ и Югозападно държавно предприятие
2 дка опожарени територии в землището на село Микрево бяха залесени с 1000 фиданки от космат дъб и черен бор
По проект на МОСВ
На 11 април се връчват 100 автомобила за гасене на горски пожари
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини