Реколтата от картофи в 4 от големите страни-производителки в Европейския съюз – Франция, Германия, Нидерландия и Белгия – нарасна с 6,6% през тази година в сравнение с 2023 г. до 24,6 млн. тона, обявиха от асоциацията на производителите на картофи в северозападна Европа (NEPG). От тях най-много са произведени в Германия – увеличение с 8,9% спрямо миналата година до 9,2 млн. тона, а единствено в Белгия е отчетен спад на реколтата с 2,7%.
Положителният резултат е регистриран въпреки спада в добивите, които са средно 43,8 тона от хектар – с 600 килограма под средния резултат за последните 5 години. Добивите обаче се колебаят в широк диапазон между 20 и над 70 тона от хектар. Най-високи са средните добиви във Франция – 45,4 тона от хектар, или с 5% над миналогодишния резултат, докато в Белгия санамалели със 7% спрямо 2023 г. до 42,8 тона от хектар.
Спадът в добивите се компенсира с излишък от разширяването на площите, засадени със зеленчука, със 7,2% спрямо миналата година до 513 753 хектара. Увеличението е регистрирано най-вече в Германия (с 8,9%) и Франция (със 7,3%), докато в Белгия (с 4,6%) и Нидерландия (с 4%) ръстът е по-скромен.
От браншовата организация изтъкват, че производствените разходи през 2024 г. са се повишили спрямо миналата година. „Средно тези разходи са нараснали с поне 1000 евро на хектар, а в много случаи увеличението бе дори по-голямо заради допълнителните разходи за рязане, сушене или охлаждане на семенния материал, както и заради обработките срещу мана”, посочват оттам и уточняват, че за едно пръскане се е налагало да бъдат използвани различни продукти. Производителите на картофи в северозападна Европа очакват също разходите за съхранение през настоящия сезон също да бъдат по-високи, а растат и разходите за селскостопанска техника и оборудване в бранша.
Появата на нови вредители и забраната за ползване на активни вещества за защита на растенията пък са създали допълнителни затруднения за тях. „Съчетано с достъпността на картофите за семе и проблемите с арендуването на земя на годишна база това означава, че производителите на картофи стават свидетели само на увеличаване на разходите и рисковете”, предупраждават от асоциацията.