Както при ковид пандемията се наблюдаваше пик на смъртността, след който обаче човешкият организъм започна постепенно да се бори с вируса и да устоява на болестта, така и при чумата по овцете и козите наблюдаваме промяна. При лабораторните изследвания се откриват все повече антитела у животните, а смъртността е паднала до 2-3 процента, което означава, че мярката със 100-процентно умъртвяване на стадата не е правилна. И европейското законодателство би трябвало да бъде променено. Това съобщи в интервю за програма „Хоризонт“ Деян Тодоров от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) по повод протестите срещу избиването на стадото във Велинград, което е в центъра на събитията от последната седмица.
Според европейското законодателство при откриване на смъртоносни болести по животните всички контактни със заболелите в едно стадо екземпляри трябва да бъдат умъртвени в рамките на едно денонощие, за да се предотврати разпространението на заразата.
Родните овцевъди обаче наблягат на факта, че в резултат от лабораторните изследвани в Гърция бяха установени антитела във взетите проби, а това означава, че заболяването е било в пика си поне преди 14 дни, но животните успешно са се преборили със заразата. Затова и смъртността силно намалява.
Колкото до неразбирателството между животновъди и представители на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), от НОКА смятат, че агенцията трябва да се оглавява от ветеринари, които са работели на терен, имат достатъчно богат опит и могат да комуникират с фермерите. Очевидно, неразбирателството между отделни чиновници в агенцията, които нямат опита на предишните ветеринарни служители, работещи на терен, и самите животновъди, е огромно. Затова и от браншовата асоциация настояват за оставки в ръководството на БАБХ, което според тях отдавна трябваше да представи пред ЕС аргументирани доказателства с искане за промяна в законодателството, отнасящо се до смъртоносните болести по животните.