Недоверието в институциите е повсеместно, заяви бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете във ферми във Велинград и последвалите протести на фермери, цитиран от Българското национално радио. „Всяка страна в Европейския съюз има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос-тест, който е сравнение с европейската референтна лаборатория, която е в Монпелие. Българската референтна лаборатория е с една от най-високите оценки – 100 точки. Вземат се проби от каквото решите, дават се на нашата лаборатория едновременно и се дават и на Монпелие и се сравняват резултатите има ли разлика и щом няма разлика, това води до висока оценка", обясни Вътев.
Той напомни, че заболяването се появи първо в Румъния и Гърция. "В Румъния евтаназираха над 300 хил. овце, болни от чума по дребните преживни животни. Смъртността е 2% по време на евтаназията. Т. е. не е вярно това, че ние трябва да чакаме на ден да мрат по 50-60 животни, за да разберем, че имаме чума", категоричен бе бившият министър. Той сподели, че от разговор с ветеринари е разбрал, че е открито и много високо ниво на антитела, което говори, че заразата е на повече от 14 дни. „И ако е вярно това, че преди месец е имало умрели животни – това не го твърдя аз, а питам дали е вярно – които са покрити, вече нещата стават притеснителни. Т. е. не може за всичко да обвиняваме някой друг. Трябва да погледнем първо към себе си, ние дали правим всичко", подчерта Вътев.
Мен лично най-много ме притесни струпването на голям брой хора в тази ферма, обяви той. „Добре, не вярваме, че има зараза, но ако допуснем, че има зараза – и там отидоха и фермери – какво се случва, ако има зараза? Ами ние я разнесохме по всички ферми", убеден е бившият министър.
Не вярваме на институциите, което е пагубно за една държава, изтъкна той. „Ние не вярваме и на БАБХ (Българската агенция за безопасност на храните – бел. ред.), на всички институции не вярваме ... Задавам чисто човешки въпрос – кому е нужно в тази киша, в този студ в момента, какъв е интересът на ветеринарите да казнат, че тук има чума. Тук има нещо друго. Т. е. не може да виним ветеринарите и лабораторията. Има нещо друго, което на мен не ми е ясно”, посочи Вътев.
Злоупотребите с пасищата са огромни, аз го видях директно, категоричен бе той. „Не може да се раздават пасища на хора, които нямат животни, а на хора с животни да им се предоставят пасища, отдалечени от животновъдния обект. Затова направихме едни промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, където казахме, че приоритетно пасеща се раздават на стопаните, които с адо това пасище”, припомни бившият министър. Според него тук вече отиваме в изкривяванията, които идват от нашия т. нар. политически елит и на местно, и на централно ниво, „Не може да се толерират непроизводствени практики заради получаването на пари, без да има продукт насреща. Това е най-големият ни проблем в аграрния сектор – че се толерират и се субсидират хора. И оттук нататък – на кого да имат доверие тези хора", пита риторично той.
На въпрос за евентуалната конкуренция между фермерите по места и близостта на тякои от тях до властта, помагаща им да действат в ущърб на останалите Вътев отговори също с въпрос. „Къде са институциите, които трябва да регулират този процес и които трябва да го контролират? Фактът, че ние водим такъв разговор и си задаваме такива въпроси, означава, че има голяма нестправедливост, която рефлектира върху всички нас, които сме в България, не само върху конкретните стопани. И това означава, че има и местни политици, които го допускат, те са принадлежащи към определени партии, оттам се толерират и оттам се изкривява всичко. Но оттук идва и цялото недоверие във всичките ни институции. Фактът, че водим такъв разговор, е унизителен", смята той.
Бившият министър пита също защо няма тема за съмнения в лабораторните резултати в Румъния и Гърция, където първо избухна чумата. „Когато се дават разнопосочни мнения по даден проблем, ето такъв проблем не съм чул да се коментира нито в Румъния, нито в Гърция ... И докато ние си говорим по този начин, това означава, че нямаме доверие на никого. Това е страшно”, убеден е той.
По думите му политизирането на случая чрез приръствие на представители на партии на протеста на фермерите във Велинград вчера е срамно за политгическите сили. „Това си е елементарен популизъм”, изтъкна Вътев.
Много са начините, по които може да се пренесе една зараза през държавните граници, обясни той. „И с автомобил, и от човек, който е бил в заразена ферма, чрез обуки и дрехи може да се внесе, отивайки в друга ферма, чрез птици, чрез насекоми, чрез гризачи – толкова са много пътищата за пренос на една зараза, че ясна и категорична хипотеза е многжо трудно да се изгради”, отбеляза бившият министър.
Той е убеден, че последните хора, които трябва да обвиняваме в този случай, са настоящият служебен министър на земеделието и храните и директорът на БАБХ. „А хората на терен? Поне на тях да повярваме, които са взели пробите ... Ние на никой не вярваме, не можем да си изградим поне една достоверна теза, на която да имаме доверие ... Най-страшното в нашата действителност, до която сме се докарали, е, че ние на никого нямаме доверие – нито на експерти, нито на учени, нито на лаборатории, нито на политици ... Ами там има и частно практикуващ, и реален държавен ветеринарен лекар. Тези хора следят тези ферми, те познават симптомите. Очевидно е, че в този случай щамът е такъв, че не води до бърза смъртност, а протича повече хронично”, смята Вътев.
Няма по-заинтересован човек от стопанина животните му да са здрави, но можем ли да смятаме, че той е по-компетентен от ветеринаря или от лабораторията, съмнява се той. „Но има и хора, които прикриват. Аз миналата година се сбълсках с кошмарни примери с високопатогенната инфлуенца по птиците. Ами може ли да имаш стопанство, да си изградил всички мерки за биосигурност и от лов връщайки се, директно с дрехите да си влезеш в стопанството? Ами ти си преносител потенциален на зараза! Така че имаме дефицит на дисциплина и на осъзнатост на риска да си пренесем заразата в стопанството. Факт е колко народ се струпа там – и си заминаха по фермите!”, възмущава се бившият министър.
Той не вижда полезен ход за служебния министър на земеделието и храните Георги Тахов. „Каквото и д апредприеме, той ще бъде обвинен без да има вина. Той ли стои във фермата, той ли наблюдава движението на животните, състоянието им? Тук субективни оценки не трябва да се допускат, защото ние през цялото време си говорим за субективни оценки и отричаме онова, но което трябва да се доверяваме – на лабораторната проба. И след като няма на кого да се доверим, вече всеки може да бъде разпънат на кръста и изгорен на кладата”, категоричен бе Вътев.