Начало » Важно за фермера » Животновъдство

Гръцката лаборатория не е лицензирана за резултатите от пробите за чума

Вероятен нерегламентиран внос на животни е причина за заразата
Синор.БГ / 01.12.2024 г.
Гръцката лаборатория не е лицензирана за резултатите от пробите за чума

Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни, заяви Деян Стратев, заместник-министър на земеделието и храните, пред Българската национална телевизия.

Стратев бе категоричен, че гръцката лаборатория, в която някои фермери изпратиха проби от животните си, е частна и няма необходимия сертификат, който да докаже, че резултатите са валидни. „Там се вижда сертификатът - той е с номер 9001 от 2015 г., който е за управление на качеството на дадена фирма, а не това, което трябва да видим. Нас ни интересува дали съответната лаборатория има т. нар. ISO стандарт 17/025, който е за тестване и калибриране на лабораторията и доказва, че резултатите са 100% валидни. Стопаните са изпратили проби в частна лаборатория, а не националната гръцка", изтъкна той.

Замесник-министърът посочи за пореден път, че българската Национална референтна лаборатория е включена в списъка на Европейския съюз с лаборатории, които могат да диагностицират това заболяване. Според него има един последен вариант за изпращане на проби в Европейската референтна лаборатория, но те отново трябва да бъдат първо обработени в нашата национална лаборатория.

Стратев подчерта, че засегнатите животни няколко пъти са лекувани от частни ветеринари и след неуспешно лечение е потърсен ветеринарният лекар, който отговаря за фермата. „За всяка ферма отговаря регистриран ветеринар, но от своя страна той е длъжен, когато има съмнение за заболяване, да потърси ветеринарите от областните служби по безопасност на храните. Пробите са положителни за чума по дребни преживни животни", припомни той.

По думите му заразата е предадена след вероятен нерегламентиран внос на животни.

След унищожаването на животните в рамките на 3 работни дни собствениците трябва да подадат заявление до областната дирекция по безопасност на храните, след което се изготвя акт, на базата на който се изплаща обезщетение.

Гръцката лаборатория не е лицензирана за резултатите от пробите за чума
6905
 

Последни материали
Виж
Унгария съкращава срока за подпомагане на млечни крави заради кризата на пазара
За млади хора
МЗХ ще е домакин на исторически турове в 99-годишната сграда
Екип ще разследва схеми
Иван Христанов създава антикорупционен фронт в министерството
Седмичен обзор на зърнените пазари от Софийска стокова борса
По повод Рамадан: Турция отпуска 30 млрд. лири гаранции за земеделски кредити
Двама източиха 95 000 евро от европейските фондове за фалшив обор
Свързани материали
Виж
От края на януари
Нови случаи на АЧС при глигани тревожат свиневъдите в страната
Заради недостатъчни данни за контрол въпреки липсата на нови огнища на чума
Удължиха забраната за износ на овце и кози от Румъния за ЕС до 30 юни
Разследване за източника на заболяването сочи към незаконна дейност
Чумата по дребните преживни животни се добра и до Хърватия
Ограниченията върху износа вече натискат цените на вътрешния пазар
ЕК определи заразената с АЧС зона в Испания и спешни мерки за контрол
Успех за Френската свиневъдна индустрия
Франция успя да договори износ на месо за Япония дори при чума по свинете
Ако не получи помощ от държавата заради свързаните с чумата ограничения
Животновъд заплаши да изгори стадото си от над 2000 здрави овце
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини