Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, община Сливен в едноименната област, съобщи Българското национално радио. Близо 60 от тях вече са умъртвени хуманно, като се очаква всичко да приключи днес.
Вчера около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти. Труповете на животните ще минат през мобилен екарисаж, който бе инсталиран в близост до фермата.
Зоната за достъп до огнището на шарка е затворена от полицията и не се допускат външни лица, включително и представителите на средствата за масова информация бяха помолени да приключат работата си там. Всички автомобили и селскостопанска техника бяха дезинфекцирани, преди да напуснат района. Входовете и изходите на село Жельо войвода се охраняват от полиция. Проверяват се товарните и лекотоварните автомобили за спазване на забраната за пренос на живи животни. На пътя са направени и дезинфекционни ленти от слама.
Георги Иванов, баща на собственика на стадото, коментира, че въпреки големия си стаж в животновъдството му е жално за животните.”"Все пак не можем да бъдем безразлични. Колкото и да бъдем студени, все пак са животни, те също заслужават внимание, те дават благата на нас", той.
Бай Георги посочи, че въпреки многото положени усилия да създаде стадото, е съгласен с действията на държавата. „Ние виждаме, че овцете са болни, прекратяваме с тази дейност сега, докато властите решат дали имаме право след година или 2 да отглеждаме животни, но няма да се откажем", категоричен бе той.
В селото няма напрежение сред хората, но въпреки това местен животновъд се опасява заразата да не тръгне в цялото село. „Притесняваме се, наоколо пълно с животни, в другите села има животни", посочи той. Хората в селото обаче коментират, че заради постоянно появяващите се болести по животните скоро няма да има какво да отглеждат в дворовете си.
Всички останали животни в селото извън заразената ферма са затворени и не се допускат до свободна паша. Предстои да им се вземат проби в понеделник.
От четвъртък в района действа 3-километрова защитна зона и 10-километрова надзорна зона, в която влизат 8 населени места от областите Сливен и Ямбол.