Компаниите Archer Daniels Midland (ADM), Bunge, Cargill и Louis Dreyfus контролират общо между 50% и 60% от международната търговия с пшеница, соя и царевица, сочат данни от изследвнане на комисията за селското стопанство в Европейския парламент. Неговите автори призовават Европейския съюз да се намеси, тъй като настоящото положение създава рискове за фермерите и потребителите в общността. Търговците със селскостопански продукти са в състояние да злоупотребяват с положението си и подробните си познания за пазара, за да спекулират във вреда на фермерите и потребителите, убедени са те. В изследването се призовават политиците да увеличат прозрачността на пазара и да разгледат възможността завъвеждане на данък върху свръхпечалбите.
Комисията по селското стопанство в ЕП ще обсъди резултатите от изследването на 2 декември. То е изготвено от експерти на консултантската компания Ernst&Young и университета в бившата столица на ФРГ Бон. Оценката за оборота на посочените 4 компании в борсовата търговия със селскостопански продукти е 540 млн. тона, докато оценка на министерството на селското стопанство на САЩ сочи, че общо в световен мащаб се търгуват 920 млн. тона годишно.
Нито една от 4-те компании не публикува точна информация за тъгуваните количества и техния произход. Според експертните оценки оборотът на Cargill е 217 млн. тона, на Bunge – 142 млн. тона, на ADM – 100 млн. тона, а на Louis Dreyfus – 83 млн. тона.
Само преди около 10 години обаче делът на посочените компании на международния пазар се оценяваше на 70-90%, като нови конкуренти успяха да попритиснат лидерите. Сред тях се откроява китайският гигант Cofco International, продал през 2022 г. 127 млн. тона зърно, маслодайни култури и плодове. Базираната в Нидерландия Viterra, доскоро Glencore Group, осъществява оборот от около 100 млн. тона.
Водещата 4-ка пък вече се опитва да погълне съперниците си. От 2021 г. Cargill и ADM активизираха покупките на конкуретни компании, а освен това разширяват дейността си в нови области – биогорива, растителни масла за готвене, фуражи за животните и хранителни стоки. Като най-голяма сделка в сектора се очертава покупката на Viterra от Bunge.