На 18 ноември министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще представи българската позиция по отношение на дъмпинговия внос от Украйна пред Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел. Въз основа на информацията от Европейската комисия и държавите членки земеделските министри ще обсъдят състоянието на пазарите. Щ е се проведе и първоначален обмен на мнения относно възможностите за риболов за 2025 г., съобщиха от МЗХ.
На пазара на яйца в България продължават да се наблюдават смущения в резултат на рязко увеличение на вноса от Украйна. Сериозно увеличение има и при вноса на украински пчелен мед, което затруднява реализацията на местната продукция. Значителните количества украински мед, влизащи на европейския пазар на много ниски цени, оказват натиск върху цените на българския мед, се сочи в българ8ката позиция.
Предприетите до момента защитни мерки зо вноса на пчелен мед от Украйна на ниво ЕС не постигат очаквания възпиращ ефект. Затова България ще представи документ в точка "Други въпроси", с който отправя искане към Европейската комисия за налагане на защитни мерки съгласно чл. 4, параграф 1 от Регламента за автономните търговски мерки за Украйна (АТМ Регламента).
В областта на рибарството Европейската комисия ще представи предложението за Регламент на Съвета, определящ за 2025 г. възможностите за риболов в Средиземно и Черно море, след което министрите ще обменят мнения. България има положителна нагласа по предложението за Регламент. Определените в него риболовни възможности за цацата в Черно море са представени на последните научни съвети и отчитат социално-икономическия ефект при този риболов. По отношение на улова на калкан България благодари на Европейската комисия за ефективното сътрудничество и партньорство в рамките на годишната среща на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море, на която бяха постигнати заложените цели за Черно море.